Jakie są rodzaje falowników?

Jakie są rodzaje falowników?

Przetwornica częstotliwości, potocznie nazywana falownikiem, to urządzenie służące do sterowania prędkością wirowania silników prądu przemiennego. Falownik musi zawsze być dobrany zgodnie z parametrami pracy obsługiwanego silnika. Jakie typy przetwornic są najczęściej spotykane?

Najważniejsze rodzaje falowników

Wybierając falownik, trzeba zawsze sprawdzić, z jaką jednostką może on współpracować – źle dobrana przetwornica może nawet uszkodzić silnik. Główny podział to falowniki do silników jednofazowych oraz falowniki do silników trójfazowych. Te pierwsze służą do obsługi jednostek o dość małej mocy, około 1kW, natomiast falowniki do silników trójfazowych są już bardziej rozbudowane i z tego względu to właśnie one są głównie stosowane w automatyce przemysłowej.

Falowniki do silników trójfazowych dzielą się na falowniki wektorowe i skalarne. Wektorowe sterują oddzielnie momentem uzwojenia i strumieniem, oraz są w stanie utrzymać stałą wartość momentu obrotowego silnika. Są nieco trudniejsze w obsłudze, ponieważ wymagają dokładnej konfiguracji i podania wielu parametrów silnika. Falowniki skalarne są pod tym względem mniej skomplikowane i do tego można do nich podłączyć kilka jednostek – falownik wektorowy współpracuje wyłącznie z jednym silnikiem. Wadą sterowania skalarnego jest to, że nie zapewnia bardzo dokładnej regulacji prędkości obrotowej, natomiast zaletą jest utrzymanie stałego stosunku między częstotliwością silnika a napięciem skutecznym.

Jak dobrać właściwy falownik?

Do sterowania napędami warto wybierać falowniki renomowanych producentów, dostępne między innymi na pgsystems.pl. Dobrej jakości falowniki będą bezproblemowo współpracować z resztą urządzeń: modemami, pulpitami operatorskimi, sterownikami PLC, systemami rozproszonych wejść i wyjść. Markowe przetwornice częstotliwości posiadają szerokie możliwości komunikacyjne, dzięki czemu nadają się do każdego systemu automatyki przemysłowej, gwarantując płynną, bezawaryjną pracę.

Falowniki znajdą zastosowanie zarówno w prostych układach napędowych, jak w i bardziej zaawansowanych technologicznie systemach. Warto przy zakupie zwrócić uwagę, czy dany model jest wyposażony w panel sterowania i złącza USB, oraz jak wygląda aktualizacja oprogramowania.

Share