Arterapia to inaczej terapia przez sztukę. Jest to wykorzystywanie różnych form sztuki do terapii i rehabilitacji dzieci i dorosłych. Mogą ją wykonywać wszystkie osoby, które posiadają przygotowanie z zakresu prowadzenia danego rodzaju terapii obejmującej rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych. Takie zajęcia prowadzone są na specjalistycznych kursach.
Jak wygląda taka terapia?
Arterapia przyjmuje różne formy, jednak wszystko sprowadza się do jednego- do ekspresji artystycznej, osiągnięcia oczyszczenia i otworzenia się przed terapeutą. Choreoterapia to terapia tańcem i ruchem. Pozwala na porzucenie starych wzorców ruchowych i naukę nowych, a także na uwolnienie od stresu. Odpręża, rozwesela i wyzwala otwartość. Muzykoterapia polega na słuchaniu muzyki lub śpiewaniu i graniu na instrumentach. Daje uczucie sprawstwa i otwiera pacjenta, a także daje mu pewność siebie w wyrażaniu swoich opinii i poglądów. Terapia polegająca na malowaniu, rysowaniu i rzeźbieniu pozwala pacjentowi na wyrażenie swoich emocji i pomaga dowiedzieć się o nim wielu rzeczy. Prace artystyczne wykonane przez taką osobę mogą bardzo pomóc terapeucie w odnalezieniu źródła problemu. Kurs arterapii to miejsce, w którym słuchacze uczą się tych wszystkich metod i przygotowują się do pomocy pacjentom.
Kto może korzystać z arterapii?
To metoda terapii dla każdego, niezależnie od wieku, płci i towarzyszących zaburzeń. Arterapia kojarzona jest głównie z zajęciami dla dzieci, jednak bardzo chętnie korzystają z niej również osoby dorosłe i starsze. Szczególnie dobrze reagują na nią pacjenci z depresją, zaburzeniami lękowymi i nerwicami. Osobom chorym na choroby śmiertelne, np. nowotwór, takie zajęcia pomagają odsunąć myśli o chorobie i stanie swojego zdrowia i skupić się na muzyce, rysunku lub tańcu.
Jak wygląda kurs tej metody terapii?
Wiele osób, które chciałoby pomagać osobom z zaburzeniami psychicznymi lub zaburzeniami rozwoju, zastanawia się, jak wygląda https://spe.edu.pl/arteterapia-w-praktyce-szkolnejprzedszkolnej-kurs-bez-limitu-czasowego-izabela/. Zajęcia, które odbywają się na takim kursie, przede wszystkim obejmują podstawy takie jak wprowadzenie do arteterapii lub budowę procesu arteterapeutycznego. W trakcie szkolenia kursanci poznają metody diagnozowania i studium przypadku. Po zakończeniu kształcenia, słuchacze będą znali metody pracy w arterapii i nauczą się opracowywać indywidualne plany terapii dostosowane do pacjenta.
Dla osób, których pasją jest sztuka i psychologia, kurs arterapii to idealne rozwiązania. Terapia przez muzykę, malarstwo czy teatr jest niezwykle fascynująca i pokazuje, jak dużą rolę może odegrać w naszym życiu sztuka.