Co można wrzucać do worków na śmieci na bioodpady?

Co można wrzucać do worków na śmieci na bioodpady?

Zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz daleko idące za tym konsekwencje, zmotywowały społeczeństwo do działań mających na celu ograniczenie degradacji. Unia Europejska, w tym Polska, w ostatnich latach nałożyła obowiązek segregacji odpadów. Worki na śmieci występują w kilku kolorach, każdy przeznaczony jest na inny rodzaj odpadów. Sortowaniu podlegają również odpady biologiczne. Podpowiadamy, jakie kolory przypisane są do poszczególnych zużytków oraz czym nazywamy bioodpady.

Jakie są kategorie odpadów do segregacji?

Odpady podlegające segregacji zostały podzielone na kilka rodzajów, do których przypisano odpowiednie kolory. Sortując śmieci, należy posługiwać się odpowiednio oznaczonymi workami na śmieci. Wydzielono 5 kolorów, według których należy segregować odpady:

– kolor niebieski przeznaczony jest na czyste opakowania papierowe, między innymi gazety, książki, czy tektura;

– kolor żółty odpowiada odpadom z tworzyw sztucznych plastikowych i metalowych, do których należą między innymi torebki foliowe, butelki plastikowe oraz wielowarstwowe po napojach, plastikowe opakowania po jogurtach, nakrętki,

– kolor zielony przeznaczony jest na szkło, do którego można umieścić szklane butelki po napojach, słoiki oraz opakowania szklane po kosmetykach,

– kolor brązowy jest przeznaczony na bioodpady pochodzące z przygotowywanych potraw,

– kolor czarny przypisany jest do odpadów zmieszanych, czyli wszystkich pozostałych śmieci, które nie powinny znaleźć się w wymienionych wcześniej workach np. stłuczone talerze czy pampersy.

Jakie produkty podlegają pod kategorię bioodpadów?

Bioodpady to inaczej odpadki organiczne, które ulegają całkowitemu rozkładowi. W tej kategorii znajdują się warzywa, owoce oraz ich obierki, skorupki jajek, liście, trawa, fusy z kawy i herbaty, a także inne produkty pochodzenia roślinnego. Worki na bioodpady nie są przeznaczone natomiast dla produktów pochodzenia odzwierzęcego, surowego mięsa, kości, odchodów zwierząt domowych oraz zanieczyszczonego odchodami żwirku, piasku, sorbentu dla kotów. Ponadto brązowe worki na śmieci nie powinny zawierać popsutych produktów żywnościowych.

Jak poprawnie segregować bioodpady?

Istotnym problemem dla sortowni jest wyrzucanie bioodpadów w zwykłych foliowych workach. Aby wszystkie produkty pochodzenia roślinnego nadawały się do kompostowania, powinny być przekazane w reklamówkach ulegających rozkładowi lub zapakowane luzem bezpośrednio w brązowe worki na śmieci. Segregacja odpadów w nieodpowiedni sposób sprawia, że zostają odrzucone w procesie kompostowania i przekazane w formie odpadów zmieszanych, zwiększając tym samym koszty recyklingu. Worki na bioodpady można nabyć u odbiorcy śmieci lub zamówić internetowo. Firma E-Pack jest producentem i sprzedawcą foliowych worków na śmieci. W ofercie posiada wszystkie podstawowe rodzaje worków, przeznaczonych do segregacji odpadów. W asortymencie firmy E-Pack są różne wymiary i pojemności worków na śmieci, co ułatwia wybór produktu dopasowanego do potrzeb gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa. Dodatkowo E-Pack jest czołowym sprzedawcą worków LDPE na polskim i europejskim rynku. Firma efektywnie wspiera recykling poprzez produkcję asortymentu z surowców wtórnych.

Share