Ogrzewanie domu lub mieszkania jest jedną z najważniejszych kwestii dla każdego z domowników. Grzejniki panelowe są często nazywane grzejnikami płytowymi. Śmiało można powiedzieć, że są to jedne z najpopularniejszych kaloryferów, które montowane są w naszych domach. Nie ma się temu jednak co dziwić, gdyż są one rozwiązaniem niedrogim, a jednocześnie niezwykle efektywnym. Dzięki niemu pomieszczenia nie tylko są odpowiednio ciepłe, ale także prezentują się niezwykle estetycznie. Tak więc co warto wiedzieć o grzejnikach panelowych?
Grzejniki panelowe – garść najważniejszych informacji
Grzejniki panelowe to jedna z bardziej nowoczesnych alternatyw dla tradycyjnych i dość ciężkich grzejników żeliwnych czy kaloryferów żeberkowych z aluminium. Cechą charakterystyczną tych grzejników jest przede wszystkim ich budowa. Okazuje się, że grzejnik panelowy jest wykonany ze stalowych płyt, pomiędzy którymi z kolei umieszczone są kanaliki, które przybierają formę spirali. Warto podkreślić, że najczęściej spotyka się je w formie grzejników jedno- dwu- lub nawet trzypłytowych. Co więcej osłonięte są one płaskim panelem, a w niektórych modelach panelem profilowanym, który imituje żeberka.
Co wyróżnia grzejniki panelowe?
Grzejniki panelowe z pewnością wyróżniają się na tle innych modeli przede wszystkim swoją wydajnością. Nagrzewają się one niezwykle szybko, a także działają niezwykle efektywnie. Zawdzięczają to przede wszystkim swojej charakterystycznej budowie, a także niewielkiej pojemności wodnej. To właśnie dzięki tym parametrom kaloryfery niezwykle szybko reagują na wszelkie zmiany zapotrzebowania na ciepło, które pojawiają się w pomieszczeniu. Warto zaznaczyć, że na rynku można spotkać modele, które przystosowane są do pracy w instalacji wodnej, a także modele olejowe oraz niezwykle innowacyjne grzejniki na podczerwień.
Czym mogą różnić się między sobą grzejniki panelowe?
Grzejniki panelowe odróżniają się od siebie przede wszystkim następującymi parametrami:
- wielkością- mimo, że standardowe wymiary to 50×100 centymetrów, to można również spotkać modele o wysokości 20 lub 60 centymetrów
- liczbą zastosowanych płyt
- kolorem- oczywiście najpopularniejsze są grzejniki panelowe w kolorze białym
- obudową- w przypadku grzejników panelowych obudowa może być całkowicie płaska, a także odpowiednio profilowana lub dekoracyjna
- mocą grzewczą- którą należy dostosować do własnych preferencji
- sposobem podłączenia- niektóre grzejniki panelowe mają boczne podłączenie, podczas gdy inne- dolne