Jaki wybrać terminal płatniczy dla niewielkiej firmy?

Jaki wybrać terminal płatniczy dla niewielkiej firmy?

Jednoosobowe działalności gospodarcze czy mikroprzedsiębiorstwa to coraz częściej spotykane rodzaje firm. Również w ich przypadku warto zdecydować się na korzystanie z terminala płatniczego – w ten sposób klienci będą mogli szybko i bezproblemowo płacić za produkty lub usługi. Jednak jaki terminal płatniczy wybrać w przypadku niedużej firmy? Na jakie kwestie zwrócić uwagę? Czy można otrzymać takie urządzenie za darmo? Odpowiadamy poniżej!

Czy warto korzystać z terminala płatniczego w swojej firmie?

Przed rozpoczęciem poszukiwania odpowiedniego terminala warto zastanowić się, czy w danej firmie na pewno będzie on potrzebny. Przede wszystkim należy pamiętać, że od początku 2022 roku wszystkie przedsiębiorstwa mają obowiązek realizowania płatności bezgotówkowych. Można przyjmować je na różne sposoby, m.in. za pomocą tradycyjnego przelewu albo przelewu BLIK. Jednak najwygodniejszą metodą płatności dla klientów jest korzystanie z karty, a żeby przyjmować takie płatności, konieczne jest korzystanie z terminala. Warto więc zdecydować się na takie urządzenie w swojej firmie niezależnie od osiąganego obrotu czy liczby klientów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając terminal płatniczy?

Na rynku znajduje się wiele rodzajów terminali płatniczych różniących się nie tylko kształtem, lecz również oferowanymi funkcjami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę, szukając urządzenia dla swojej firmy.

Mobilność terminala

Terminale płatnicze można podzielić ze względu na możliwość ich przenoszenia – w takim przypadku wyróżniamy urządzenia przewodowe, bezprzewodowe oraz mobilne. Przewodowy terminal jest w pełni stacjonarny, znajduje się w pobliżu kasy fiskalnej, dlatego klient może opłacić transakcję wyłącznie w konkretnym miejscu. Natomiast bezprzewodowy terminal wyposażony jest w stację dokującą pozwalającą na jego naładowanie. W każdej chwili można go z niej wyjąć i podejść z urządzeniem do klienta, bez konieczności finalizowania transakcji przy kasie.

W przypadku mobilnych biznesów niemających stałej siedziby konieczne będzie zdecydowanie się na terminal mobilny. Takie urządzenie można zabrać ze sobą w dowolne miejsce, pamiętając wcześniej o jego naładowaniu. Mobilne terminale wyposażone są w pojemne akumulatory, dlatego można z nich swobodnie korzystać przez co najmniej kilkanaście godzin.

Samodzielny terminal albo kasoterminal

Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskują urządzenia łączące w sobie kilka funkcji. Jednym z nich jest kasoterminal, czyli, jak sama nazwa wskazuje, połączenie kasy fiskalnej z terminalem płatniczym. To rozwiązanie wyjątkowo wygodne w przypadku niewielkich biznesów, gdyż nie zajmuje zbyt wiele miejsca w porównaniu  z dwoma urządzeniami. Jest także w pełni mobilny, dlatego często wykorzystuje się go zarówno w firmach z dojazdem do klienta, jak i w stacjonarnych punktach. Można również zdecydować się na oddzielne urządzenia i wybrać w takim przypadku kasę i terminal w niewielkich obudowach.

Rodzaj wyświetlacza

Terminale płatnicze najczęściej wyposażone są w standardowy ekran oraz fizyczne przyciski do obsługi urządzenia, lecz równie dobrze można zdecydować się na wersję dotykową. Dzięki temu powierzchnia ekranu znacznie się zwiększy, co ułatwi obsługę terminala – zarówno pracownikom, jak i klientom.

A może smartfon zamiast terminala?

Wcale nie trzeba zaopatrywać się w terminal płatniczy, aby przyjmować płatności kartą! Obecnie można tego dokonywać także z pomocą smartfona – wszystko dzięki dedykowanej aplikacji (np. PolCard Go) oraz komunikacji NFC. Wystarczy, że klient przyłoży kartę do telefonu tak jak do terminala. To wyjątkowo wygodne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku biznesów mobilnych.

O czym pamiętać podczas korzystania z terminala?

Już po zaopatrzeniu się w terminal płatniczy dla swojej firmy warto pamiętać, aby dokonać integracji nowego urządzenia z kasą fiskalną. W ten sposób kwota będzie automatycznie przekazywana z kasy do terminala, co zapobiegnie ewentualnym błędom mogącym pojawić się przy ręcznym wpisywaniu sumy, jak również znacznie przyspieszy czas obsługi. W przypadku przedsiębiorców korzystających z kasy fiskalnej online integracja kasy z terminalem będzie obowiązkowa od początku 2025 roku – choć ustawodawca pracuje nad usunięciem tego wymogu, nie został on jeszcze oficjalnie odwołany.

Czy można otrzymać terminal płatniczy za darmo?

W niewielkich firmach każdy wydatek ma znaczenie, dlatego wielu przedsiębiorców prowadzących małe biznesy martwi się, że inwestycja w terminal płatniczy wiązać się będzie ze zbyt dużym kosztem. Właśnie dlatego wprowadzono program Polska Bezgotówkowa, w ramach którego przedsiębiorcy mogą uzyskać bezpłatny terminal na rok – bez konieczności ponoszenia opłat za dzierżawę urządzenia ani uiszczania prowizji za każdą płatność. To doskonały sposób, aby wypróbować, czy w przypadku danego biznesu terminal płatniczy okaże się dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że korzystając z tego programu, należy podpisać umowę na co najmniej 2 lata, z czego pierwszy rok jest w pełni darmowy.

Share