Kiedy opłaca się sprzedaż do lombardu?

Kiedy opłaca się sprzedaż do lombardu?

Lombard to miejsce, do którego można sprzedać wiele różnych przedmiotów. Transakcja przebiega szybko, a pieniądze za towar są wypłacane od ręki, ale czy taka wygoda jest finansowo korzystna dla sprzedającego?

Co można oddać do lombardu?

Lombard zwykle nie ma sztywno określonych kategorii przedmiotów, jakie można w nim sprzedać, a ograniczenia są bardziej związane z wielkością towaru niż jego rodzajem – małe placówki raczej nie będą przyjmować AGD, mebli czy rowerów. W dużych lombardach skupowane są również wielkogabarytowe przedmioty, jeśli tylko przedstawiają one jakąś wartość rynkową.

Choć do lombardów trafiają czasem bardzo nietypowe rzeczy, to jednak najczęściej klienci przychodzą z biżuterią, drobną elektroniką, zegarkami, monetami kolekcjonerskimi. W ofercie Lombard Expres znajdują się także konsole, zabawki, antyki, dzieła sztuki, elektronarzędzia. Lombardy z reguły nie skupują książek, ubrań, butów, akcesoriów modowych, chyba że są to rzeczy naprawdę cenne i poszukiwane przez kolekcjonerów.

Kiedy lombard jest dobrym wyborem dla sprzedającego?

Do lombardu warto sprzedawać rzeczy, na których właścicielowi już nie zależy i są one zbędne, ale wciąż mają jakąś wartość, więc szkoda je wyrzucać czy oddawać za darmo. Do lombardu oddawane są też nietrafione prezenty oraz przedmioty otrzymane w spadku, z którymi nie bardzo wiadomo co zrobić. Oczywiście lombard te rzeczy odsprzedaje dalej, dlatego nie ma co liczyć na cenę rynkową, ale i tak się to opłaca – lombard od razu informuje czy jest zainteresowany kupnem danej rzeczy, a pieniądze klient otrzymuje w gotówce, zaraz po zawarciu umowy sprzedaży.

Szukanie nabywców na własną rękę jest czasochłonne i uciążliwe; nierzadko potrafi to zająć wiele miesięcy, a końcowa cena i tak jest niższa od tej zakładanej na początku. W lombardzie sprzedaż jest mało skomplikowana – oferowany przedmiot poddaje się wycenie i kiedy klient zaakceptuje podaną kwotę, dochodzi do sfinalizowania transakcji.

Jak wybrać odpowiedni lombard?

Wyceny w lombardach są indywidualne, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poszukać placówki, która oferuje najkorzystniejsze ceny. Wycena jest darmowa i nie zobowiązuje sprzedającego do zawarcia umowy, lombard ma też prawo odstąpić od transakcji, jeśli uzna przedmiot za mało wartościowy.

Share