Zewnętrzny dyrektor finansowy – kiedy skorzystać z usługi?

Zewnętrzny dyrektor finansowy – kiedy skorzystać z usługi?

Gdy firma potrzebuje wsparcia w zarządzaniu finansami, warto rozważyć skorzystanie z usługi specjalisty, który będzie w stanie pomóc w optymalizacji poszczególnych procesów, rozwiązać wiele problemów i udzielić fachowych porad. Osoba ta nie musi być stałym pracownikiem przedsiębiorstwa. Czasem lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie eksperta z zewnątrz, który będzie mógł zająć się konkretnymi zadaniami, jedynie na określony czas. W jakich sytuacjach taka opcja może okazać się świetnym wyborem?

Kim jest zewnętrzny dyrektor finansowy?

Outsourcowanie różnego rodzaju usług czy zadań to dziś coraz popularniejsza praktyka w wielu firmach. Zewnętrzny dyrektor finansowy jest specjalistą zajmującym się kierowaniem i nadzorowaniem działań finansowych w danym przedsiębiorstwie na zlecenie zarządu lub właściciela. Usługa ta jest szczególnie przydatna dla mikro, małych oraz średnich firm, które nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie dyrektora finansowego na stałe – taki etat jest zwykle kosztowny.

Zewnętrzny dyrektor finansowy może być również odpowiedzialny za wsparcie zarządu w podejmowaniu decyzji biznesowych. Jego rola jest bardzo elastyczna – zależna od potrzeb firmy, dla której pracuje. Należy podkreślić, że praca takiej osoby w jednym przedsiębiorstwie nie trwa zwykle dłużej niż kilka miesięcy.

Kiedy warto skorzystać z usługi zewnętrznego dyrektora finansowego?

Powodów, dla których warto sięgnąć po wsparcie doświadczonego eksperta finansowego podczas rozwijania lub prowadzenia firmy może być wiele. Bardzo często dzieje się to w sytuacji, gdy brakuje wiedzy i doświadczenia w zakresie zarządzania cash flow w danym przedsiębiorstwie. Zewnętrzny dyrektor finansowy może pomóc w poprawie efektywności finansowej.

Często po wsparcie eksperta sięga się również wtedy, gdy organizacja przeżywa trudności związane z niedoborem gotówki, opóźnionymi płatnościami czy problemami z pozyskaniem finansowania. Doświadczony zewnętrzny dyrektor może skutecznie zidentyfikować miejsca, w których istnieje szansa na zmniejszenie kosztów lub zwiększenie wydajności i przychodów, a także pomóc w wdrożeniu rozwiązań technologicznych, ułatwiających realizację określonych celów, wyprowadzając firmę na prostą.

Nie tylko rozwiązywanie problemów – jak zewnętrzny CFO może pomóc w rozwoju firmy?

Innym z istotnych powodów, dla których warto skorzystać z usługi zewnętrznego dyrektora finansowego, jest moment planowania rozwoju lub podejmowania ważnych decyzji inwestycyjnych w firmie. Specjalista, który nie pracuje na co dzień w danej organizacji, spojrzy na wyzwania przed nią stojące z dystansem, przeanalizuje wszelkie ryzyka oraz przygotuje optymalną strategię działania. To także dobre rozwiązanie, gdy przedsiębiorstwo doświadcza szybkiego wzrostu lub dynamicznych zmian.

Na koniec warto wspomnieć, że usługa dyrektora finansowego na zlecenie jest przydatna również dla firm, które przygotowują się do pozyskania finansowania np. w ramach kolejnych rund inwestycyjnych. Zewnętrzny CFO pomoże w przygotowaniu dokumentacji finansowej oraz zajmie się współpracą z odpowiednimi instytucjami lub inwestorami. Jeśli ma odpowiednie doświadczenie, jego rola może być bardzo elastyczna, a zakres działań niezwykle szeroki.

Share