Adapter, dzięki któremu połączysz urządzenie USB z telefonem!

Adapter, dzięki któremu połączysz urządzenie USB z telefonem!

Kabel otg usb c jest znany wszystkim jako adapter czy też przejściówka USB. Okazuje jest on niezwykle potrzebny, podczas korzystania z urządzeń mobilnych. Dzięki niemu możliwe jest przemienienie smartfona w mały komputer osobisty i podłączenie do niego różnej maści urządzeń peryferyjnych, potrzebnych w pracy czy w celach rozrywkowych.

Jak działa kabel OTG?

Kabel otg usb c, czyli On-The-Go, jest to rodzaj złącza USB, znajdującego zastosowanie w urządzeniach mobilnych, na przykład w tablecie czy telefonie. To nowoczesna funkcja pozwalająca na podłączenie do sprzętów mobilnych urządzeń zewnętrznych bez pomocy komputera stacjonarnego czy laptopa. Dzięki niej z łatwością podłączymy do telefonu: dysk zewnętrzny, czytnik kart pamięci, pendrive, klawiaturę czy mysz, ale także wszystkie inne urządzenia. Kable otg usb c i inne kable do telefonu znajdziesz na hamamobile.pl.

Przewodowe łączenie komórki czy też tabletu z drugim urządzeniem przeprowadzane jest przez port microUSB, czyli ten, w którym wkładamy ładowarkę, aby uzupełnić baterię. Istotna jest jednak dostępność funkcji USB OTG w danym urządzeniu. Przeważnie znajduje się ona w modelach używających systemu operacyjnego Windows i niektórych z Androidem. Często do wykorzystywania funkcji bezpośredniego łączenia urządzenia mobilnego z różnymi akcesoriami przez USB OTG niezbędna jest przejściówka. Ma ona wtyczkę microUSB współgrającą ze smarfonem czy tabletem, a z drugiej strony gniazdo USB typu A.

Jakie zastosowania znajduje kabel OTG?

Kabel otg usb c może mieć wiele zastosowań. Nie tylko pozwala na podłączenie do ładowarki czy też komputera, ale również umożliwia korzystania z pozostałych urządzeń elektronicznych wyposażonych w złącze USB.

Ładowanie drugiego smartfona

Używając tego właśnie kabla OTG i tabletu czy telefonu, mamy możliwość podładowania baterii w innym urządzeniu mobilnym. Przejściówka musi mieć jedynie żeńskie złącze, do którego następnie podłączamy kabel zasilający rozładowane już urządzenie.

Drukowanie ze smartfona

Kabel otg usb c pozwala na przesłanie plików w sposób bezpośredni z telefonu do drukarki. Nie ma więc konieczności używania do tego komputera albo komunikacji bezprzewodowej, którą musielibyśmy najpierw prawidłowo skonfigurować, co zajęłoby trochę czasu.

Urządzenia peryferyjne

Kabel otg usb c jest także stosowany w celu podłączenia do smartfonu klawiatur, czy myszek. W ten sposób można z łatwością pracować na systemie Android. Za pomocą przewodów OTG miłośnicy elektronicznych rozrywek mogą używać klasycznych gamepadów, czy też podłączyć do smartfona albo tabletu oryginalne kontrolery konsoli.

Ministudio

Przy użyciu kabli OTG do urządzeń mobilnych jesteśmy w stanie nawet podłączyć nieco bardziej profesjonalny sprzęt. Mogą być to nawet instrumenty muzyczne, takie jak keyboardy, a ponadto: kamery, aparaty fotograficzne, dyktafony czy mikrofony. Wystarczy najpierw zainstalować właściwe oprogramowanie, po czym nasz telefon będzie odgrywał rolę przenośnego studia nagraniowo-reżyserskiego.

Używanie łącza Ethernet oraz sieci LAN

Kabel otg usb c z przejściówką na standardowe łącze Ethernet pozwala na połączenie się z siecią przy użyciu klasycznego połączenia kablowego. Taka opcja przyda się w razie awarii routera wi-fi itp.

Jakie telefony są w stanie obsługiwać USB OTG?

Dobrze jest wiedzieć, które telefony są w stanie w ogóle obsługiwać takie rozwiązanie i jakie urządzenia mogą przeprowadzać operacje powiązane z wykorzystaniem USB OTG. Ta opcja używana jest we wszelkich tabletach z systemem Windows, aczkolwiek jedynie w niektórych smartfonach z systemem Android. Co ważne, urządzenia z systemem iOS i Windows Phone nie działają z OTG. Jeśli chcemy sprawdzić, czy w naszym telefonie USB OTG będzie działać bezproblemowo, możemy pobrać aplikację USB OTG Checker. Pobierzemy ją ze sklepu Google Play. W sytuacji, kiedy aplikacja nie wykryje tej funkcji, wówczas pewnie taka opcja została zablokowana przez producenta. Niekiedy można ją odblokować, aczkolwiek na własne ryzyko, gdyż wiąże się z utratą gwarancji na sprzęt. Zdarza się również, iż urządzenie nie jest w stanie obsługiwać takiej funkcji ze względów sprzętowych, wtedy już nic nie jesteśmy w stanie z tym zrobić. Na całe szczęście większość modeli doskonale radzi sobie już z tym standardem. Nowsze telefony nie powinny mieć z nim żadnych problemów i nie wymagają nawet żadnych przejściówek.

Share