Uszlachetnianie wydruku – na czym polega? Popularne techniki

Uszlachetnianie wydruku – na czym polega? Popularne techniki

Uszlachetnianie druku sprawia, że nawet zwykłe ulotki prezentują się wytwornie i elegancko. Laminowanie, lakierowanie, złocenie i sztancowanie – to tylko cztery techniki, dzięki którym wydruki stają się atrakcyjne wizualnie, a do tego są odporne na różne czynniki zewnętrzne. Co jeszcze warto wiedzieć o uszlachetnianiu druku? Sprawdź.

Uszlachetnianie druku polega na pokrywaniu podłoża drukarskiego dodatkowymi specyfikami – dzięki temu zyskuje ono określone cechy oraz walory. Można je stosować na powierzchniach zadrukowanych, jak i tych na które nie została jeszcze zaaplikowana farba. Poniżej opisujemy najpopularniejsze techniki uszlachetniania druku.

Laminowanie

Laminowanie to metoda, która polega na pokrywaniu folią wydruków z tworzywa sztucznego – może to być zarówno folia błyszcząca oraz matowa, jak i posiadająca wykończenie typu soft touch (które jest aksamitne w dotyku) czy antyscratch (które jest odporne na zarysowanie). Nadaje ono wydrukom unikalne walory estetyczne, ale i solidnie zabezpiecza każdy projekt, chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi: mechanicznymi oraz chemicznymi. Co więcej, pozwala ono zabezpieczyć druk przed działaniem wilgoci oraz promieni słonecznych. Należy pamiętać, że laminowanie nie sprawdzi się raczej w przypadku papieru ozdobnego, ponieważ po takim zabiegu nie zachwyca już on swoim wyglądem. Odradza się również foliowanie papierów fakturowanych.

Lakierowanie

Lakierowanie to metoda bazująca na różnych technikach, przy czym najczęściej wykorzystywane jest tutaj lakierowanie UV. Pozwala ono uzyskać efekt matu, połysku, perlistości czy nawet brokatu. W tym przypadku lakierowane powierzchnie utrwala się promieniami UV. Lakierować można zarówno cały wydruk, jak i poszczególne jego elementy. Istnieje również możliwość zaaplikowania lakieru na wydruk, który już zafoliowano. Aby ożywić i zintensyfikować barwy, możesz dodatkowo zdecydować się na błyszczący lakier UV. Warto dodać, że przy tej technice wybrane elementy lakieruje się czasem wybiórczo, dzięki czemu stają się one wypukłe oraz zapewniają przyjemne wrażenia dotykowe. Lakierowanie, podobnie jak i foliowanie, zwiększa estetykę wydruku oraz zabezpiecza go przed działaniem rozmaitych czynników zewnętrznych.

Złocenie

Druk można uszlachetnić również poprzez złocenie. Najczęściej wykonuje się je przy wykorzystaniu technologii hot-stamping. Polega ona na aplikowaniu złotej folii na określone elementy wydruku, co jest możliwe dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury. W podobny sposób mogą powstawać również elementy posrebrzane lub też utrzymane w innych kolorach. Złocenie można stosować zarówno na kartonie, papierze oraz tekturze, jak i na skórze, drewnie, tekstyliach czy powierzchniach laminowanych. Warto dodać, że często łączy się tę technikę z tłoczeniem.

Sztancowanie

Złociarki, czyli urządzenia przeznaczone do złocenia, często wyposażone są również w funkcję sztancowania. Pozwala ona uzyskać opakowania o nieszablonowych kształtach. Jest to możliwe dzięki wycinaniu określonej formy z wybranego tworzywa, np. z kartonu czy papieru. Wykorzystuje się do tych czynności różnego rodzaju maszyny sztancujące, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie znajduje zastosowania już zwykła gilotyna introligatorska. Najważniejszym ich elementem jest wykrojnik, czyli odpowiednio wyprofilowany nóż, który – pod wpływem prostopadłego nacisku do podłoża – jest w stanie wyciąć nawet najbardziej skomplikowane kształty.

Urządzenia do uszlachetniania druku w Emergraf

Maszyny laminujące i lakierujące, złociarki i sztance – wszystkie te urządzenia do uszlachetniania druku znajdziesz w Emergraf. Nie wiesz, który sprzęt będzie dla Ciebie najlepszy? Potrzebujesz porady? Zadzwoń na nr 12 2881244. Razem wybierzemy najlepsze rozwiązanie!

Share