Co powinniśmy wiedzieć o nawiewnikach ciśnieniowych?

Co powinniśmy wiedzieć o nawiewnikach ciśnieniowych?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, czym są nawiewniki ciśnieniowe i jak możemy je scharakteryzować. W Polsce na rynku dostępne są nawiewniki okienne. Można je nabyć w wielu różnych wersjach. Powinniśmy na pewno wymienić nawiewniki ciśnieniowe samoregulujące się. To ważne, aby mieć świadomość tego, czym między sobą różnią się nawiewniki okienne. Urządzenia te służą tak, jak inne ich rodzaje, do odpowiedniego dostarczania świeżego powietrza do danego pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne, jeśli w naszym domu są bardzo szczelne okna.

Jak działają nawiewniki ciśnieniowe?

Jeśli chodzi o funkcjonowanie nawiewników ciśnieniowych, to zasada ta ukryta jest w ich nazwie. Warto mięć świadomość tego, że funkcjonują one na podstawie różnicy ciśnienia, która aktualne panuje w wewnątrz danego pomieszczenia i na zewnątrz. Jest to szczególnie ważne, gdyż właśnie od wspomnianej różnicy zależy ilość powietrza wpuszczanego do pomieszczenia. Ta zwiększa się wraz ze wzrostem różnicy ciśnień. Zatem jeśli chodzi o nawiewniki ciśnieniowe, to zasada dziania jest nam już znana. Wtedy następuje wzrost ilości wpuszczanego powietrza do maksymalnej wydajności danego nawiewnika ciśnieniowego. Gdy wartość to zostanie już osiągnięta, to wtedy skrzydełka urządzenia odchylają się, a następnie ograniczają również ilość doprowadzanego powietrza. Taka sytuacja może się wydarzyć w momencie podmuchu wiatru.

Czym są nawiewniki okienne?

Żeby zaliczyć nawiewniki okienne do tych działających na podstawie różnicy ciśnień, to muszą one posiadać pewne przestawione wyżej ograniczenia. Jest to blokada w okapie lub nawiewniku, która redukuje ilość przepływu powietrza w razie osiągnięcia maksymalnej wydajności. Dodatkowo tego rodzaju nawiewniki okienne mogą także posiadać opcjonalnie blokadę ręczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy skutecznie określić, jaka ilość powietrza ma w danym momencie zostać odprowadzona do danego pomieszczenia.

Opisane tutaj ciśnieniowe nawiewniki posiadają także zaletę – działają one automatycznie. Osoby, która użytkują pomieszczenie, nie muszą już przejmować się prawidłowym ustawieniem urządzenia, ponieważ działa ono w praktyce samodzielnie. To jego spory atut. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Wybór nawiewnika ciśnieniowego. Na co zwracać uwagę?

Wyjaśniliśmy, czym są i jak działają nawiewniki – w naszym przypadku ciśnieniowe. Jednak znaczenie ma to, jakie kupimy do naszego pomieszczenia. Warto kierować się opiniami innych osób, które korzystają z danego nawiewnika ciśnieniowego. Cena także ma znaczenie, ale lepiej zapłacić więcej za wysoką jakość o trwałość produktu, niż oszczędzać i wybrać gorsze rozwiązanie.

Share