Co zaliczamy do odpadów budowlanych?

Co zaliczamy do odpadów budowlanych?

Nawet niewielki remont może wiązać się z powstaniem sporej ilości odpadów budowlanych, nie wspominając już o takich działaniach, jak rozbiórki czy wyburzenia budynków. Z każdą z tych sytuacji wiąże się pytanie: co zrobić z powstałym gruzem? Wywoź na nielegalne składowisko lub magazynowanie go na posesji, nie są ani rozsądne, ani bezpieczne. Optymalnym rozwiązaniem jest usługa odbioru gruzu przez wyspecjalizowane firmy, dysponujące kontenerami oraz odpowiednio dostosowanymi pojazdami. Zanim jednak wyrzucisz gruz do kontenera, sprawdź, które materiały zaliczają się do odpadów budowlanych.

Co obejmują odpady budowlane?

Grupa tego rodzaju odpadów obejmuje szerokie spektrum materiałów, a te powszechnie określane mianem gruzu, stanowią zaledwie część z nich. Do odpadów poremontowych zaliczają się m.in.:

– gruz betonowy, ceglany oraz ceramiczny,

– pozostałości klejów, tynków i zapraw,

– płyty gipsowo-kartonowe,

– elementy starej zabudowy,

– tapety, stolarka okienna oraz drzwiowa,

– armatura i elementy instalacji,

– odpady drewniane, tworzywa sztuczne czy stal zbrojeniowa.

Jak doskonale widać, nie wszystkie powyższe typy śmieci możemy zaliczyć do gruzu, jednak każdy z nich może trafić do kontenera na odpady remontowe.

Gruz czysty, a zanieczyszczony – jakie są różnice?

Osoby zamawiające wywóz gruzu w Poznaniu lub dowolnym innym mieście, podczas kontaktu z firmą zajmującą się realizacją tego rodzaju usług, często słyszą pytanie, czy gruz jest czysty, czy zanieczyszczony. Warto więc wyjaśnić, co oznaczają obie te kategorie i dlaczego podział odpadów budowlanych jest tak istotny.

Do czystego gruzu zalicza się odpady betonowe pochodzące z remontów i rozbiórek, gruz ceglany, kamienie oraz niewielkie ilości gleby. Drugą kategorią jest gruz zmieszany, zawierający pomieszane odpady betonowe, ceramiczne, ceglane oraz inne elementy, np. pozostałości klejów czy zapraw. Gruzem zanieczyszczonym nazywa się natomiast wszelkie zmieszane odpady budowlane, takie jak te wymienione powyżej.

Jak przetwarzane są odpady budowlane?

Jak nietrudno się domyślić, taki podział jest niezbędny w kontekście przyszłego recyklingu, któremu może zostać poddany czysty lub zmieszany gruz. Najczęściej jest on oczyszczany, a następnie kruszony i stosowany jako podkład pod budowę dróg lub innych utwardzonych powierzchni. Segregacja jest konieczna, gdyż spora część odpadów poremontowych nie nadaje się do dalszego wykorzystania.

Bezpieczny wywóz gruzu w Poznaniu? Zamów kontener!

Wiele osób często nie zdaje sobie sprawy z faktu, że zalegający na posesji gruz, podobnie jak pozostałe odpady budowlane i poremontowe, to materiały niebezpieczne. W farbach, klejach, zaprawach czy starych pokryciach dachowych może znajdować się wiele toksycznych substancji, takich jak barwniki czy azbest. Z tego względu pod żadnym pozorem nie mogą one trafiać do śmieci komunalnych.

Rozwiązaniem, które polecane jest osobom planującym wywóz odpadów budowlanych w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu lub dowolnym innym mieście w Polsce, jest zamówienie kontenera oraz zlecenie wywozu gruzu z posesji legalnie działającej firmie. Wykwalifikowani specjaliści nie tylko pomogą dopasować odpowiedni zbiornik, ale również szybko i sprawnie odbiorą odpady poremontowe, przekazując je na miejsce legalnego składowania.

Share