Czy gotowy projekt domu jest zawsze tańszy dla inwestora?

Czy gotowy projekt domu jest zawsze tańszy dla inwestora?

Do budowy domu niezbędny jest projekt. Można go zamówić u architekta albo kupić gotowy w internecie, i ta druga opcja jest niemal zawsze wyraźnie tańsza od projektu indywidualnego. Co jednak z innymi kosztami, jakie wiążą się z inwestycją?

Oszczędność czasu

Czas to także koszt, bo jeśli budowa przeciąga się w czasie, to wydatki rosną, chociażby te związane z wynajmem tymczasowego mieszkania. Projekt indywidualny nigdy nie będzie gotowy od ręki, bo najpierw trzeba ustalić wszystkie szczegóły z architektem, a potem poczekać, aż na ich podstawie przygotowane zostaną plany przyszłego domu. Do tego rzadko się zdarza, by pierwsza wersja została przyjęta bez żadnych poprawek, przez co już tylko ten etap budowy domu wydłużyć się może nawet do kilku miesięcy.

Natomiast w internecie, na przykład na projektyzwizja.pl, projekt domu jest dostępny od razu. Zamówić go można z dowolnego miejsca i po maksymalnie kilku dniach pełna dokumentacja powinna trafić do klienta. Potrzebne są jakieś poprawki? W przypadku gotowych projektów to niewielkie zmiany, więc taka adaptacja zajmuje bardzo mało czasu.

Mniejsze ryzyko błędów

Gotowy projekt domu to zwykle mniejsze ryzyko ewentualnych pomyłek budowlanych. Taki dom często był już gdzieś wcześniej budowany, stąd wiadomo, jak dana konstrukcja wygląda w praktyce i czy już po zamieszkaniu pojawiają się jakieś problemy. Gotowy projekt to wielka niewiadoma, bo nawet kiedy architekt ma duże doświadczenie, to jednak budujemy unikalny dom zupełnie od podstaw i w trakcie jego stawiania może się okazać, że nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Prócz tego przy gotowych projektach jest łatwiej dopasować odpowiednie materiały, a koszt budowy da się z całkiem dokładnie oszacować, inaczej niż przy projektach indywidualnych. Duże znaczenie ma także kształt domu – jeśli ktoś chce mieć projekt na zamówienie, to zwykle dlatego, że interesuje go nietypowa architektura albo potrzebuje w domu niestandardowych pomieszczeń, a to sporo kosztuje.

Czy warto dopłacać za unikalność?

Projekt indywidualny jest jedyny w swoim rodzaju i nikt inny takiego domu mieć nie będzie. To kolejna rzecz, która podnosi cenę, ale zupełnie niepotrzebnie, bo oferta gotowych projektów jest tak zróżnicowana, że bez trudu można wśród nich znaleźć swój wymarzony przyszły dom, różniący się od tych w najbliższej okolicy.

Share