Czy inflacja zachęca Polaków do inwestowania na giełdzie?

Czy inflacja zachęca Polaków do inwestowania na giełdzie?

Wskaźniki inflacyjne szybują w górę, a wraz z nimi rośnie świadomość osób posiadających określoną pulę oszczędności. Inflacja niesie w sobie duży potencjał do napędzania rynku kapitałowego, na którym wielu obywateli szuka narzędzi do ochrony kapitału przed utratą siły nabywczej. Czy między inflacją a napływem kapitału na GPW zachodzi wyraźna korelacja? Jak Polacy radzą sobie z niekorzystnymi informacjami napływającymi z GUS, które są mocno odczuwalne przy każdej wizycie w sklepie? Zapraszamy do analizy wpływu inflacji na rynek inwestycyjny, ze szczególnym uwzględnieniem instrumentów dopuszczonych do obrotu giełdowego.

Inflacja w Polsce a inwestowanie – czy warto inwestować w czasach intensywnego wzrostu cen?

Zanim odpowiemy na pytanie postawione w tytule artykułu, prześledźmy kilka wskaźników liczbowych, jakie pomogą uzmysłowić sobie aktualną sytuację. W porównaniu z ogarniętym obostrzeniami pandemicznymi rokiem 2020 kolejny rok przyniósł wzrost najważniejszego indeksu giełdowego aż o 35%. Obecna faza korekty oscylującej wokół kursu 1600 daje nadzieję na szybkie odbicie i atak na poziom 2400, co stwarzałoby ogromne możliwości pomnażania kapitału. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku indeksu mWIG40. Czy inwestorzy dostrzegają te dane? Liczba otwartych rachunków maklerskich nieustannie rośnie, a wolumen transakcji osiąga obecnie najwyższy poziom w odniesieniu do ostatnich 10 lat. Jak wyjaśnić to ożywienie inwestorów w kontekście trudnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej? Wprawdzie nagły wzrost cen powoduje odpływ wielu konsumentów z rynku i spadek zainteresowania dobrami luksusowymi, jednak jednocześnie daje zielone światło dla działalności domów maklerskich i przedsiębiorstw funkcjonujących w newralgicznych branżach. Wbrew powszechnie panującej opinii, widmo recesji nie każdemu spędza sen z powiek. Niektóre firmy już teraz zakasają rękawy, ciesząc się z możliwości zagarnięcia nowych obszarów na rynku. Spółki giełdowe z branży energetycznej, medycznej czy informatycznej stanowią przykład dziedzin życia gospodarczego o podwyższonej odporności na kryzys. Inwestorzy indywidualni zauważyli możliwości ochrony swoich pieniędzy przed inflacją poprzez lokowanie kapitału w akcje. Niemal 1,6 mln aktywnych kont maklerskich mówi samo za siebie. Obrót akcjami na GPW wchodzi w fazę intensywnego wzrostu, jaki dyktuje wysoka inflacja w Polsce i poszukiwanie przez inwestorów opcji ucieczki przed jej konsekwencjami. Znalezienie okazji inwestycyjnej w tym okresie nie należy jednak do łatwych zadań. Kupno przecenionych akcji to prosta droga do zaksięgowania straty. Dlatego, zanim wejdziemy na rynek, warto wyposażyć się w narzędzia merytoryczne i profesjonalne analizy, które wspierają skuteczny proces decyzyjny i pomagają w ograniczeniu ryzyka.

Profesjonalne analizy i kursy giełdowe – notowaniagpw.pl

Jeśli chcesz podjąć wyzwanie i rozpocząć przygodę na rynkach kapitałowych, sugerujemy w pierwszej kolejności inwestycję we własną edukację. Po wejściu na stronę www.notowaniagpw.pl zyskasz dostęp do analiz rentowności spółek giełdowych, prognoz inwestycyjnych i kursów z inwestowania na GPW, które stanowią doskonały punkt odniesienia przy kształtowaniu własnej strategii. Serwis notowaniagpw.pl to wiarygodne źródło informacji o inwestowaniu na giełdzie, dające skuteczne narzędzia do ochrony kapitału przed inflacją.

Share