Laptop czy komputer do grania? Co wybrać?

Laptop czy komputer do grania? Co wybrać?

Wśród miłośników gier panuje przekonanie, że jedynie komputery stacjonarne w pełni sprostają ich wymaganiom. O ile jeszcze kilka lat temu tak faktycznie było, to obecnie w sprzedaży są dostępne bardzo zaawansowane laptopy, które bez problemu poradzą sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, ale też możliwości finansowych. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, które urządzenie jest dla Ciebie.

Dlaczego do grania warto wybrać komputer PC?

Argumentów przemawiających na korzyść stacjonarnych urządzeń jest wiele. Zaliczają się do nich względy finansowe. Co prawda porządny PC do grania to zawsze spory wydatek, jednak wciąż niższy niż laptop go gier o zbliżonych parametrach technicznych. Co więcej, nie trzeba od razu kupować sprzętu z najwyższej półki. Można wybrać któryś z tańszych zestawów gamingowych lub jako punkt wyjścia potraktować swój stary komputer. W urządzeniach stacjonarnych bez trudu da się dokonać modernizacji, wymieniając kolejno poszczególne podzespoły: procesor na konstrukcję o większej liczbie rdzeni, kartę graficzną na dedykowany model, powolny dysk twardy HDD na szybki nośnik SSD, czy pamięć operacyjną RAM na pojemniejszą. W przypadku laptopa możliwości modernizacji są znacznie mniejsze, przeważnie ograniczone do wymiany dysku i rozszerzenia RAM-u. Warto też dodać, że w przypadku PC jest więcej rozwiązań do wyboru.

Kiedy zdecydować się na laptop do gier?

Czasem jednak to właśnie laptop okazuje się najlepszym wyborem. Jego główna zaleta to mobilność. Nie trzeba organizować dla niego specjalnego stanowiska w domu, więc oszczędza się cenne miejsce i łatwiej utrzymać porządek bez plątaniny licznych kabli. Ponadto, mobilny komputer można ze sobą wszędzie zabrać – do znajomych, z którymi chcemy zorganizować wspólne rozgrywki, w podróż lub na wykłady. Sporą zaletą takiego urządzenia jest też własny akumulator. W przypadku przerwy w dostawie prądu laptop nie wyłączy się nagle, jak komputer PC, dzięki czemu gracz nie straci swoich wyników, lecz będzie mieć czas na zapisanie postępów, a nawet kontynuowanie rozgrywki. Przy okazji warto też zwrócić uwagę na niższy pobór energii, co jest bardzo istotną zaletą w dzisiejszych czasach. Niektórym graczom może przeszkadzać mniejszy ekran laptopów, jednak posiadają one wyjścia wideo, umożliwiające podłączenie np. do telewizora.

Komputer czy laptop do gier – werdykt

Nie sposób udzielić uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jakie urządzenie sprawdzi się lepiej. Z powyższego porównania jasno wynika, że oba urządzenia posiadają inny zestaw zalet i wad. Każdy użytkownik powinien samodzielnie dokonać wyboru, w zależności od swoich potrzeb. Laptop do gier to dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci przede wszystkim na mobilności lub nie posiadasz wystarczającej przestrzeni do zorganizowania stanowiska gamingowego. Jeśli z kolei masz ograniczony budżet i chcesz rozłożyć koszty w czasie albo myślisz o przyszłej modernizacji, wybierz komputer stacjonarny. Żadne rozwiązanie nie jest idealne, dlatego tak istotne jest określenie własnych preferencji przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Share