Czym jest rozwód? Jak rozwieść się w dobry sposób?

Czym jest rozwód? Jak rozwieść się w dobry sposób?

Rozwód jest procesem z zakresu prawa rodzinnego, który może mieć różne przyczyny. Bardzo często zaliczamy do nich takie wydarzenia, jak zdrada, nieuczciwość jednego partnera względem drugiego, popadnięcie w alkoholizm czy zwyczajne wypalenie się uczuć pomiędzy małżonkami. W każdej sytuacji rozprawa w sądzie jest trudnym i stresującym przeżyciem, jednak dużo łatwiej będzie nam sobie z nią poradzić, jeżeli postaramy się o szybki podział majątku i zadbanie o inne ważne kwestie. Jeżeli jest to niemożliwe, skorzystanie z pomocy prawnika może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Czym dokładnie jest rozwód? Jak rozwieść się szybko i możliwie jak najbardziej bezboleśnie? Kiedy usługi kancelarii prawnej to opcja warta rozwagi? Na co powinniśmy uważać, zanim jeszcze złożymy dokumenty?

1. Czym jest rozwód?

2. Kiedy warto rozważyć rozwód?

3. Czy radca prawny pomoże w sprawach rozwodowych?

4. Adwokat Wrocław – praktyczne porady rozwodowe

5. Kancelaria adwokacka a rozwód – czy warto być reprezentowanym?

Czym jest rozwód?

Rozwód jest sposobem na legalne zakończenie małżeństwa, w którym się obecnie znajdujemy. Należy przy tym pamiętać, że to rozwiązanie ostateczne, w związku z czym powinniśmy się dobrze zastanowić, czy faktycznie go chcemy, zanim zdecydujemy się na złożenie stosownych dokumentów i rozpoczęcie procedury kończenia związku. To, jak długo rozwód trwa zależy zwykle od stopnia skomplikowania sprawy, nastawienia obu stron do całego procesu oraz kwestii podziału majątku oraz opieki nad dziećmi, jeżeli takie są.

Kiedy warto rozważyć rozwód?

Choć w ciężkim momencie w małżeństwie może nam się wydawać, że rozwód to dobre wyjście, z podjęciem tej decyzji należy się wstrzymać do do momentu, gdy będziemy jej pewni w stu procentach. Zanim zdecydujemy się na rozwiązanie ostateczne, warto próbować jeszcze porozumieć się z mężem lub żoną. Możemy wykorzystać sesje psychoterapii dla par, spróbować mediacji lub też starać się porozumieć we własnym zakresie. Dopiero, gdy mamy pewność, że wykorzystaliśmy wszystkie możliwości, warto poradzić się w kancelarii adwokackiej, jak najlepiej się do tego zabrać.

Czy radca prawny pomoże w sprawach rozwodowych?

Stopień skomplikowania sprawy rozwodowej zależy od tego, jak wiele rzeczy mamy do podziału, czy musimy również rozważyć opiekę nad dziećmi oraz jak jesteśmy do siebie nastawieni jako obie strony sporu. W sytuacji, gdy cała procedura przebiega za zgodą obu partnerów, rozwód może być procesem bardzo szybkim. W innym wypadku zaleca się, aby zasięgnąć porady specjalisty w sprawach cywilnych. Praktycznie każda kancelaria, która specjalizuje się w tej dziedzinie, będzie w stanie doradzić nam w kwestii jak najlepszego przeprowadzenia sprawy rozwodowej. Jeżeli z kolei zdecydujemy się na reprezentowanie przez prawnika, on sam zadba o wszystkie kwestie i niuanse w naszym imieniu. Takie działanie jest wskazane szczególnie wtedy, gdy współmałżonek jest do nas negatywnie nastawiony i mamy świadomość tego, że może utrudniać proces zakończenia małżeństwa.

Adwokat Wrocław – praktyczne porady rozwodowe

Jak zauważa adwokat Iwo Klisz z Kancelarii Prawnej z Wrocławia, z procesem rozwodowym nie należy się spieszyć. Zanim zdecydujemy się na złożenie dokumentów warto zastanowić się, co na tym zyskamy, a co możemy stracić i w jaki sposób najlepiej podzielić się majątkiem oraz obowiązkami wobec dzieci. Jeżeli partnerzy przejdą przez te wszystkie kwestie dobrowolnie i wspólnie, sprawa w sądzie będzie dużo szybsza. W wypadku trudnego rozwodu warto mieć wsparcie w postaci specjalisty od porad prawnych w zakresie rozwodów. Istotne będzie również, czy w czasie rozwodu chcemy orzec o winie współmałżonka, czy też planujemy rozstać się polubownie. W tym pierwszym wypadku musimy mieć bowiem bardzo dobre argumenty wskazujące na to, że związek rozpadł się głównie z powodu działań drugiej strony.

Kancelaria adwokacka a rozwód – czy warto być reprezentowanym?

Usługi prawne w sprawach rozwodowych są bardzo powszechnie wykorzystywane i nie dzieje się tak bez powodu. Zawiłe prawo, problem z porozumieniem się, czy zwyczajna złośliwość ze strony współmałżonka potrafią sprawić, że jest to proces trudny, żmudny i wyniszczający emocjonalnie. Jeżeli wiemy, że na polubowne rozstanie nie mamy co liczyć, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy prawnej – nawet, jeżeli będzie to tylko pojedyncza konsultacja. Oczywiście w takiej sytuacji najlepszym wyjściem z sytuacji jest bycie reprezentowanym przez adwokata, jednak nawet poradzenie się radcy prawnego na samym początku (jeszcze zanim złożymy dokumenty) może nam znacząco pomóc.

Rozwód to proces trudny dla obu stron w małżeństwie, jednak czasem jest nieunikniony. W takiej sytuacji powinniśmy starać się jak najszybciej dojść do porozumienia, aby niepotrzebnie nie przedłużać sprawy i nie utrudniać sobie nawzajem i tak już trudnej decyzji. Doradztwo prawne w sprawach rozwodowych jest często wybieraną opcją głównie ze względu na skomplikowane polskie prawo i poczucie, że ze specjalistą jesteśmy bezpieczniejsi i pewniejsi siebie.

Share