Czym jest skręt żołądka u psów, jak temu zapobiegać 

Czym jest skręt żołądka u psów, jak temu zapobiegać 

Skręt żołądka jest poważnym stanem, który może skończyć się śmiercią psa jeżeli nie dokona się szybkiej reakcji. Na szczęście najpierw pojawiają się objawy, dzięki którym można szybko postawić diagnozę i uratować czworonoga. 

Skręt żołądka

Skręt żołądka to nic innego jak rozszerzenie żołądka oraz jego obrót wokół własnej osi. Bardzo często się zdarza, że podczas obrotu żołądek ciągnie za sobą śledzionę, powodując tym jej uszkodzenie. W takim przypadku niezbędne będzie jej usunięcie poprzez operację. Skręt żołądka u psa oznacza rozszerzenie tego narządu poprzez zwiększenie objętości przez dużą ilość gazów, które w wyniku skrętu nie mogą wydostać się na zewnątrz. Pierwsze objawy pojawiają się w ciągu kilku godzin od posiłku, charakteryzują się odruchami wymiotnymi beż wyrzucenia treści żołądka, ślinotokiem, osłabieniem i dyszeniem. Przez rozszerzony żołądek, przepona jest uciskana, co powoduje problemy z oddychaniem. Dodatkowym objawem jest wstrząs, napięty brzuch po obu stronach i wyraźna niechęć do ruchu. 

Rozszerzenie żołądka

Ciężko jest określić czas trwania skrętu żołądka, nie podlega on samoistnemu wyleczeniu, a nieleczony doprowadza do bolesnej śmierci. Kluczowy jest czas reakcji opiekuna, im szybciej pupil trafi do kliniki weterynaryjnej, tym większe szanse na jego powrót do zdrowia. Weterynarz po przeprowadzeniu wywiadu, zbada psa i zleci wykonanie niezbędnych badań. Możliwe, że żołądek tylko się powiększył, a nie uległ skręceniu. W takim przypadku zazwyczaj wystarczy leczenie farmakologiczne oraz opróżnienie żołądka. Leczenie skrętu żołądka ma postać zabiegu chirurgicznego. Po ustabilizowaniu stanu psa weterynarz zaczyna usuwać zalegającą w żołądku treść pokarmową oraz gazu, dopiero później można przystąpić do operacji. Operacja polega na odkręceniu żołądka do jego pierwotnego położenia oraz przyszyciu jego ścian do jamy brzusznej. Gastropeksja profilaktyczna polega na zapobieganiu nawrotom, które zdarzają się bardzo często. 

Dlaczego powstaje skręt żołądka

Predyspozycje mają duże psy, które posiadają specyficzną budowę klatki piersiowej. Zjadanie dużej ilości karmy lub łapczywe pochłanianie jej zwiększą ryzyka pojawienia się skrętu żołądka. Podczas łapczywego zjadania karmy, pies połyka duże ilości powietrza, które doprowadza do rozszerzenia się żołądka. Warto podawać czworonogowi mniejsze porcje pokarmu, za to częściej. Nie poddawać psa ciężkiemu wysiłkowi fizycznemu zaraz po jedzeniu, nie stresować i dbać o odpowiednią dietę.

Share