Czym jest windykacja terenowa?

Czym jest windykacja terenowa?

Windykacja terenowa jest jednym ze sposobów odzyskiwania długów. Polega na bezpośredniej rozmowie z dłużnikiem w jego miejscu pracy lub zamieszkania. Wierzyciel lub windykator terenowy informuje przy takim spotkaniu o zadłużeniu oraz podejmuje próbę uzgodnienia warunków spłaty. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod odzyskiwania pieniędzy. Dowiedz się, jak przebiega i na co zwrócić uwagę, aby była skuteczna.

Jakie są działania windykatora terenowego?

Windykacja terenowa ma przede wszystkim wpłynąć psychicznie na dłużnika. Bezpośrednie spotkanie dłużnika z wierzycielem lub windykatorem niesie o wiele większe znaczenie niż wezwania do zapłaty, listy, maile czy telefony. Z tego powodu jest to bardzo skuteczny sposób na odzyskiwanie należności. Bardzo często dłużnik decyduje się na szybkie spłacenie zobowiązania w obawie przed kolejną wizytą. Znaczący wpływ ma też miejsce takiego spotkania. Przyjście wierzyciela lub windykatora do domu bądź pracy może się wiązać ze stratą dobrego imienia w oczach wszystkich świadków. W konsekwencji może to prowadzić do utraty klientów.

Windykacja terenowa umożliwia też ocenę sytuacji finansowej zadłużonego przedsiębiorcy. Podczas wizyty można ustalić, czy spóźnienie z płatnością jest uzasadnione. Jeśli możliwe jest ustalenie powodu braku spłaty, to szanse na odzyskanie zaległych środków są większe. Z takimi informacjami można opracować dobrą strategię, która pozwoli szybko odzyskać pieniądze.

Czy windykacja terenowa jest legalna?

Niektórzy obawiają się, że odwiedzanie dłużnika może być nielegalne. Nie ma jednak żadnych regulacji prawnych, które zabraniałyby spotykania się z osobą, która ma nieuregulowane należności. Jako wierzyciel możesz bez obaw prowadzić windykację terenową. Do tego rodzaju działań możesz też upoważnić profesjonalne firmy. Wystarczy, że dasz windykatorom swoje pełnomocnictwo.

Komu zlecić windykację terenową?

Wiele przedsiębiorstw zleca windykację swoim pracownikom. Przez dłużników są oni postrzegani jako przedstawiciele handlowi wierzyciela. Ich umiejętności negocjacyjne pozostawiają jednak wiele do życzenia. Dlatego takie działania najczęściej kończą się fiaskiem. Najskuteczniejszym wyjściem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy windykacyjnej takiej jak Hadyński Inkaso. Specjaliści z takiego biura przeprowadzą rozmowę z dłużnikiem w przemyślany sposób, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie sytuacji.

Windykacja terenowa – czy warto?

W czasach, kiedy wszystko można załatwić na odległość, windykacja terenowa może wydawać się bezsensowna. Wysyłanie pism czy wykonywanie telefonów jest łatwiejsze i mniej czasochłonne. Mimo to największą skutecznością charakteryzują się właśnie osobiste wizyty wierzycieli i windykatorów. Większość takich spotkań kończy się zawarciem ugody w postaci uznania długu. Ma to wielkie znaczenie, gdyż otwiera drogę do tańszego i szybszego procesu oraz ustanowienia zabezpieczenia wierzytelności.

Kluczowym czynnikiem windykacji terenowej jest presja psychologiczna, która nie jest tak duża w przypadku kontaktów na odległość. W niektórych przypadkach osobista wizyta otwiera dłużnikom oczy i uświadamia możliwe konsekwencje przeciągania spłaty zobowiązania. Bezpośrednie spotkanie jest więc rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić.

Share