Kuchnia z wyspą kuchenną – jak ją zaaranżować?

Kuchnia z wyspą kuchenną – jak ją zaaranżować?

Coraz więcej osób urządzających swoje przestrzenie kuchenne, decyduje się na wprowadzanie do nich wysp kuchennych. Należy pamiętać o tym, że wybierając takie rozwiązanie, dobrze jest zwrócić uwagę na kwestie funkcjonalności mebla. Ważny jest nie tylko jego kształt czy wielkość, ale również rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest blat czy podstawa wyspy. Znaczący jest także sposób zaaranżowania przestrzeni. Sprawdź, w jaki sposób to zrobić tak, aby centralna część kuchni była jak najbardziej funkcjonalna.

Jak zaprojektować kuchnię z wyspą?

Kuchnie nowoczesne charakteryzują się odpowiednim i funkcjonalnym wykorzystaniem całej dostępnej przestrzeni. Ważne jest zaplanowanie miejsca tak, aby w jak najlepszy sposób służyło ono domownikom w trakcie wykonywania prac kuchennych. Wysoką wygodę oraz niebanalny design zapewnia wyspa kuchenna. Wprowadzenie jej do pomieszczenia wymaga jednak odpowiedniego zaplanowania. Ważne jest przede wszystkim jej umiejscowienie. Najczęściej jest to centralna część kuchni.

Posiadając wyspę, nie można zapominać o dodatkowych, potrzebnych funkcjach. Dobrze jest zastanowić się nad jak najbardziej praktycznym rozmieszczeniem wszystkich gniazdek elektrycznych. Kluczowa jest również liczba szuflad i szafek. Nie można także zapomnieć o prawidłowym oświetleniu całego blatu wyspy, które znacząco ułatwia gotowanie, spożywanie posiłków czy utrzymywanie porządku.

Jak zaaranżować wyspę w kuchni?

Wyspa kuchenna jest bardzo uniwersalna, a jej zaaranżowanie może odbywać się w dowolny sposób, w zależności od potrzeb i preferencji domowników. Istnieje jednak kilka najbardziej popularnych rozwiązań na montaż mebla, zapewniających wysoką funkcjonalność oraz niebanalny efekt końcowy w kwestiach wizualnych.

Wyspa kuchenna jako blat roboczy

Bardzo często wyspa kuchenna stanowi miejsce do wykonywania wszelkiego rodzaju czynności, mających na celu przygotowywanie posiłków. Służy ona jako blat roboczy, na którym kroi się warzywa i owoce oraz przyrządza różne przekąski, dania główne i desery. Decydując się na tę opcję, warto wziąć pod uwagę, że na wyspie kuchennej powinno znaleźć się miejsce na komplet noży oraz desek do krojenia. Mebel warto zaopatrzyć również w pojemne szuflady, które ułatwią przechowywanie wszystkich potrzebnych przyborów kuchennych. Dzięki temu wszystko to, co jest potrzebne do przyrządzenia posiłku, będzie znajdowało się w zasięgu ręki.

Wyspa w kuchni: zlew lub kuchenka

Osoby, które cenią sobie jeszcze bardziej praktyczne i funkcjonalne rozwiązania, mogą zdecydować się na umieszczenie na blacie wyspy kuchennej zlewu bądź kuchenki. Takie dodatkowe miejsce pozwoli zaoszczędzić przestrzeń w zabudowie kuchennej. Należy zwrócić uwagę na wymiary wyspy, a do nich dostosować odpowiednią wielkość dodatkowego elementu. Warto również wziąć pod uwagę kwestie takie, jak dostępność gniazdek elektrycznych i instalacji wodnej. Umieszczając płytę kuchenną w kuchni, nie należy zapominać o zapewnieniu odpowiedniego okapu, niwelującego zapachy. W przypadku wysp kuchennych umieszczonych centralnie we wnętrzu świetnie sprawdzają się sprzęty wiszące, które wyglądem przypominają stylowe lampy.

Stylowy barek, czyli pomysł na wyspę kuchenną

Niekiedy osoby, które decydują się na posiadanie wyspy kuchennej, wybierają modele nieco wyższe niż standardowych rozmiarów zabudowy. W takim przypadku służą one jako stołki barowe, idealnie nadające się do serwowania dań podczas przyjęć. Wygodny barek może również pełnić funkcję stolika, przy którym jedzone są śniadania czy spożywana jest popołudniowa kawa. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w małych przestrzeniach wymagających niestandardowych rozwiązań. Dobrze, jeśli w takim przypadku model wyspy kuchennej charakteryzuje się małą ilością zdobień, bądź nawet ich brakiem. Minimalistyczny design pozwala zachować potrzebną w niewielkich wnętrzach harmonię.

Wyspa i stół kuchenny w jednym

Osoby, które mogą pochwalić się dużymi, przestronnymi wnętrzami kuchennymi, bardzo często wybierają opcje połączenia wyspy ze stołem. Takie zestawienie prezentuje się bardzo stylowo i zapewnia bardzo efektywne korzystanie z przestrzeni kuchennej. Małe odległości pomiędzy blatem kuchennym, jakim jest wyspa oraz miejscem spożywania posiłków pozwala na wygodne funkcjonowanie. Stół może być dostawiony do wyspy kuchennej bądź stanowić po prostu jego część. Warto pamiętać o zapewnieniu miejsca na nogi, co jest niezwykle ważne w przypadku wygodnego użytkowania umeblowania.

Posiadanie wyspy kuchennej gwarantuje wysoką użyteczność i posiada wiele zalet. Idealne rozmieszczenie mebli, ułatwiające funkcjonowanie w pomieszczeniu, a także niezwykle stylowa aranżacja całego wnętrza to tylko niektóre z nich. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, warto wybierać sprawdzonych producentów, którzy zapewniają solidne wykonanie mebla, a także jego idealne dopasowanie do pozostałej zabudowy kuchennej. Jednym z takich realizatorów jest ernestrust, który każdy projekt dostosowuje do potrzeb i wymagań swoich klientów.

Share