Rosnące koszty eksploatacji nieruchomości drenują kieszenie Polaków. W dobie galopującej inflacji warto poddać szczegółowej analizie opłacalność każdego elementu wyposażenia. Za gros wydatków odpowiadają systemy grzewcze, dlatego to właśnie nim przyjrzymy się w dzisiejszym poradniku. Jak zapewnić sobie komfort termiczny, dbając zarazem o stan portfela. Które rozwiązanie sprawdza się najlepiej?
Sposoby ogrzewania domu
Węgiel, gaz, drewno, elektryczność, OZE – wprawdzie opcji do wyboru mamy wiele, lecz nie każda z nich spełni kryteria ekonomiczne. Ogrzewanie domu w 2023 roku za pomocą instalacji gazowej wydaje się atrakcyjną metodą dla każdego, kto potrzebuje bezobsługowego systemu o wysokiej skuteczności, lecz nie przykłada zbyt dużej wagi do kosztów. Niestety, takich osób pozostaje jak na lekarstwo, dlatego możemy już na wstępie odrzucić tę rekomendację.
Kolejnym kandydatem stają się tradycyjne kotły na węgiel. Tego typu paliwo kusi konkurencyjną ceną w skali całego roku, co samo w sobie okazuje się decydującym czynnikiem dla wielu gospodarzy. Odradzamy jednak patrzenie na systemy grzewcze z wąskiej, jednostronnej perspektywy. Całościowa analiza dobitnie pokazuje, że węgiel generuje sporo dodatkowych uciążliwości. Pomijając kwestie ekologiczne, musimy uwzględnić konieczność bezpiecznego składowania, pamiętać o zamówieniu właściwej ilości opału w piecu i regularnie serwisować układ grzewczy.
Jeśli nie węgiel ani gaz, to może ogrzewanie elektryczne? Może się wydawać, że ze względu na wysokie ceny prądu, taka opcja podlega natychmiastowemu wykluczeniu. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Bliższe przyjrzenie się sprawie prowadzi tutaj do zaskakujących wniosków.
Nikt nie namawia do stosowania starodawnych, prądożernych urządzeń, które odpowiadają za negatywne postrzeganie ogrzewania elektrycznego w społeczeństwie. W dzisiejszych czasach właściciele mieszkań mają do dyspozycji szereg nowoczesnych technologii, które diametralnie zmieniają obraz sytuacji. Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła, grzejnikami konwekcyjnymi lub matami grzewczymi w podłodze skutkuje znacznym obniżeniem miesięcznych rachunków.
Ciekawą propozycją okazują się kominki elektryczne. Urządzenia te umożliwiają połączenie dwóch kluczowych cech: poprawy estetyki wnętrza i dostarczeniu komfortu cieplnego. Stanowią tym samym przyjemne uzupełnienie dla systemu ogrzewania w mieszkaniu, szczególnie podczas długich, zimowych wieczorów.
Czy warto inwestować w ogrzewanie elektryczne?
Szacowanie kosztów rocznych dla ogrzewania zasilanego prądem podlega tak wielu czynnikom, że nie podejmiemy się tutaj podawania konkretnych kwot. Musimy natomiast wyraźnie zaznaczyć, że zarówno grzejniki akumulacyjne, podłogowe maty grzewcze, jak i kominki elektryczne wyróżniają się ponadprzeciętną efektywnością. Integracja urządzeń z systemem solarnym to tendencja, która znajduje coraz silniejsze poparcie właścicieli domów jednorodzinnych. Inwestycja w elektryczny system grzewczy odwdzięcza się bezproblemową, wieloletnią eksploatacją i gwarantuje doskonałe parametry termiczne.
Jeśli rozważasz opcje na ogrzewanie domu w 2023 roku, skontaktuj się z ekspertami Sterylia i Led. Pod adresem https://www.steryliailed.pl/ znajdziesz najwyższej jakości kominki i pozostałe akcesoria, dzięki którym osiągniesz zupełnie nowy poziom efektywności cieplnej w przestrzeni mieszkalnej.