Elegancka podłoga drewniana – dlaczego wracamy do jodełki?

Elegancka podłoga drewniana – dlaczego wracamy do jodełki?

Drewniane podłogi znane są ze swojej trwałości i pięknego wyglądu. Końcowy efekt zależy nie tylko od rodzaju wykorzystanego drewna, ale też od sposobu ułożenia desek, a jednym z najczęściej spotykanych wzorów jest klasyczna francuska Skąd się bierze jej popularność?

Atrakcyjny, ponadczasowy wzór

Jodła francuska to charakterystyczne, zygzakowate ułożenie drewnianych klepek na całej podłodze. Krótsze boki drewnianych desek są przycięte pod kątem 45 stopni, dzięki czemu można łatwo dopasować poszczególne elementy parkietu do siebie. Wzór jodły powstał we Francji, w XVI wieku, i początkowo ten rodzaj parkietu zdobił jedynie pałace i salony drogich rezydencji, ale z czasem jodełka tak się upowszechniła, że zaczęto ją układać również w zwykłych mieszkaniach.

Wciąż jednak wzór ten kojarzy się z wyrafinowaną elegancją. Jest przy tym bardzo uniwersalny, bo pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i urządzanych tradycyjnie, w skandynawskim duchu czy w pełnym przepychu stylu glamour. Jodłą francuską można wykończyć i zabytkową kamienicę, i loft w industrialnej zabudowie, a najczęściej do ułożenia parkietu wykorzystywany jest elegancki dąb.

Dlaczego warto zainwestować w dębową jodełkę?

Parkiet z wzorem jodły francuskiej zamówić można na Podlogizcharakterem.pl. Wykonywany jest on z wysokiej jakości drewna dębowego, co daje gwarancję, że podłoga zniesie długie lata intensywnej eksploatacji bez większego uszczerbku. Dębowe parkiety w jodełkę są wyjątkowo trwałe, odporne na działanie szkodników i przyjemne w dotyku. Najładniej prezentują się w dużych wnętrzach i długich holach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by taki parkiet ułożyć w sypialni czy pokoju dziecka.

Parkiety w jodełkę dostępne są w wersji standardowej i postarzanej. Pierwsza opcja idealnie harmonizuje z nowoczesnym wystrojem wnętrza i surową kolorystyką, z kolei sztucznie postarzany parkiet nada się do tradycyjnego salonu oraz pomieszczeń urządzonych w klasycznym albo rustykalnym stylu. Podłoga w jodełkę może być matowa lub wykończona na wysoki połysk, w zależności od indywidualnych preferencji. Mimo że wzór w jodłę francuską wydaje się bardzo prosty, ułożenie takiego parkietu wymaga wprawy i przygotowania dobrego projektu, dlatego najlepiej wykonanie takiej podłogi zlecić specjalistom.

Share