Nowoczesne rozwiązania w branży motoryzacyjnej

Nowoczesne rozwiązania w branży motoryzacyjnej

Z roku na rok w gwałtownym tempie technologia w branży motoryzacyjnej rozwija się. Zdolność łączenia się pojazdów z otoczeniem, technologie, jakie ma dany model, praca nad alternatywnymi bardziej ekologicznymi napędami oraz mobilność to aspekty, na które stawia się i będzie się stawiać w pierwszej kolejności w kolejnych latach. W tym artykule dowiesz się, jakie zmiany technologiczne czekają nas w branży, jaka jest motoryzacja? Jednak temat jest tak obszerny, że nie jesteśmy w stanie przeanalizować go od a do z dlatego pod lupę weźmiemy tylko te najważniejsze nowinki, zmiany.

„Zastąpić ropę” – prób ciąg dalszy

Od lat przez odpowiednie działy w największych firmach motoryzacyjnych prowadzone są badania-rozwojowe, których celem jest zmniejszenie bądź całkowite wyeliminowanie zużycia benzyny, czy też oleju napędowego, które są potrzebne do tego by dany samochód mógł się w pełni poruszać. Chodzi tutaj głównie o ważny aspekt, jakim jest ochrona środowiska. Jednak mimo wszystko pozbywając się emisji spalin i tak koniec końcem nie usuniemy powstałych odpadów w wyniku produkcji alternatywnego rozwiązania. Specjaliści, wykonując liczne obliczenia, doświadczenia z czasem wynaleźli samochód zasilany w pełni paliwem wodorowym jest to Toyota Mirai. W Polsce jednak długo nie napotkamy na drodze owego pojazdu, gdyż nasza infrastruktura paliwowa nie jest przystosowana do takich maszyn. Jednak jest to lepsze rozwiązanie niż produkcja akumulatorów, a tym samym elektrycznych samochodów, ponieważ w momencie, gdy dojdzie do zużycia baterii to pozostaną po niej odpady, które nigdy nie ulegną rozkładowi tym samy zaśmiecając naszą ziemię. 

Jeszcze bardziej on-line

Drugi trend zyskujący z roku na rok na popularności to osieciowane danego pojazdu. Do wielu urządzeń elektronicznych zdążyliśmy się już z czasem przyzwyczaić. Dodatkowo w dużym stopniu ułatwiają nam one jazdę. W 90% salonów mamy dostęp do wyposażenia z nawigacją GPS na desce rozdzielczej, sensorami od wycieraczek reagującymi na deszcz, kamerami przednimi, tylnymi oraz bocznymi. Owe udogodnienia są dostępne w pakiecie podstawowym lub rozszerzonym, za który przyjdzie nam zapłacić. Jednak mimo tak zaawansowanej technologii eksperci od Microsoftu, Boscha, Google współpracują z firmami z branży motoryzacyjnej goniąc za nowymi sposobami na to by w pewnym sensie nasze auto było wyposażone w takie funkcje, jakie ma współczesny smartfon.  

Samochody na kilometry

Z roku na rok przez obecną sytuację w Polsce i na świecie samochody niestety drożeją. Równoznaczne jest to, z tym że nie każdego stać na długoterminowy wynajem lub zakup pojazdu na własność. Z pomocą przyjdzie nam jednak wynajem na kilometry, czyli w skrócie pobierając aplikacje od danego producenta, który daje nam możliwość skorzystania z owej usługi w naszym mieście możemy zakupić auto, które po przejechaniu wyznaczonych przez nas kilometrów będzie trzeba zwrócić. Pojazdy te znajdziemy na specjalistycznym parkingu oznakowanym tabliczkami z nazwą firmy, a także aplikacji ją będziemy musieli pobrać.

Więcej na: Centrum Badań I Rozwoju Technologii

Share