Jak działa powłoka hydrofobowa?

Jak działa powłoka hydrofobowa?

Nie ulega wątpliwości, że powłoka hydrofobowa to innowacyjne rozwiązanie, jakie wykorzystywane jest w domu. Dzięki niej możemy zabezpieczyć daną powierzchnię przed przemakaniem oraz tworzeniem się różnych zabrudzeń. Warto w związku z tym wiedzieć, czym wyróżnia się powłoka hydrofobowa i w jakim celu jest stosowana.

Powłoka hydrofobowa – co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim powinniśmy zauważyć, że hydrofobizacja powierzchni sprawia, że jest ona zabezpieczona przed wodą i przy tym zachowuje wszystkie swoje właściwości. Powłoka hydrofobowa sprawia, że powstaje niewidzialny film o niewielkiej grubości. Ta właśnie warstwa odpycha cząsteczki wody, dzięki czemu nie występuje zawilgocenie powierzchni. Może ona występować w formie ceramicznej, czy też polimerowej. Oba te typy przenikają do porów danej powierzchni i zapewniają długotrwałe zabezpieczenie. Na pewno zauważymy efekt estetyczny, który zapewnia ta powłoka. Przy tym nie będziemy już musieli martwić się zaciekami i osadami mineralnymi, jak również niebezpieczną pleśnią. Aplikacja powłoki nie należy do skomplikowanych czynności. Musimy jedynie rozprowadzić ją na suchej powierzchni i poczekać aż wyschnie.

Jakie są rodzaje powłoki hydrofobowej?

Tak, jak już wspomniano powyżej do produkcji powłoki hydrofobowej, zazwyczaj wykorzystywane są silikony oraz krzemiany, a preparaty te nazywane są odpowiednio polimerowymi oraz ceramicznymi. Oba te rodzaje preparatów wchodzą głęboko w pory zabezpieczanej powierzchni, dlatego ochroną możemy cieszyć się naprawdę bardzo długo. Powłoka hydrofobowa może być nie tyle osobnym rodzajem preparatu zabezpieczającego, ale może być jedną z właściwości, jakie mają różnego rodzaju środki konserwujące, bądź zabezpieczające. Niewątpliwie poziom możliwości hydrofobowych, jak również trwałość będzie się różniła w zależności od danego preparatu.

W jakim celu stosowana jest powłoka hydrofobowa?

Bardzo często powłoka hydrofobowa jest stosowana, żeby zabezpieczyć różnego rodzaju tkaniny przed przemoczeniem oraz uciążliwymi zabrudzeniami. Zaimpregnowana może być zarówno odzież sportowa i turystyczna, jak również obuwie, czy też tapicerka meblowa, bądź samochodowa. Warto wiedzieć, że powłoka hydrofobowa bardzo często jest stosowana w motoryzacji, gdyż zabezpiecza się nią lakier samochodowy, szyby samochodowe, felgi, jak również kokpit. W domu również mamy wiele różnych powierzchni, kóbr mogą być zaimpregnowane hydrofobowo. Powłoki te stosowane są w celu ograniczenia powstawania zanieczyszczeń na różnego rodzaju powierzchniach.

 

Share