Jak pozbyć się elektrośmieci? Porady i wskazówki

Jak pozbyć się elektrośmieci? Porady i wskazówki

Przepisy mówią, że starego i zepsutego sprzętu elektronicznego nie wolno wyrzucać do śmietnika – grożą za to wysokie kary, w wysokości co najmniej kilku tysięcy złotych. Jakoś jednak tych elektrośmieci trzeba się pozbyć, co więc należy zrobić, by nie narazić się na mandat?

Punkty zbiórki

Każda gmina ma obowiązek zorganizować punkt odbioru elektroodpadów – gdzie dokładnie taki punkt się znajduje, można sprawdzić na stronie internetowej urzędu gminy lub miasta. W niektórych miejscowościach elektrośmieci wolno wystawić przed śmietnik w określonych dniach miesiąca – są one stamtąd zabierane przez służby komunalne. Gmina nie pobiera opłat za oddanie starego sprzętu, ale trzeba go tam dostarczyć osobiście. Z mikserem, drukarką czy laptopem nie będzie problemu, bo to małe sprzęty, ale dowóz lodówki, pralki lub zmywarki to już poważne wyzwanie. Są to na tyle ciężkie i duże urządzenia, że będzie trudno je będzie przewieźć zwykłym autem osobowym, czyli konieczne będzie zamówienie płatnego transportu. Ten wydatek jednak wciąż będzie niższy od kary za nielegalne porzucenie elektrośmieci.

Czy sklepy przyjmują elektrośmieci?

Sklepy, które sprzedają elektronikę, mają obowiązek przyjmowania do siebie elektroodpadów, ale tylko w sytuacji, gdy klient kupuje nowy model oddawanego urządzenia. Na drobne elektroodpady, jak baterie czy świetlówki, zwykle są w takich sklepach specjalne pojemniki, niektóre placówki mogą też przyjąć mniejsze urządzenia, jak zepsuty blender, smartfon albo czajnik elektryczny.

Odbiór starego sprzętu z domu

Jeśli do oddania jest coś wielkogabarytowego, a nie ma się w planach zakupu nowego urządzenia, można niepotrzebną lodówkę bądź pralkę oddać do zakładu przetwarzania elektroodpadów. Tu jednak znowu pojawia się problem transportu, dlatego wygodniej będzie zamówić usługę odbioru elektrośmieci na odbiorydomowe.pl. W ramach jednego transportu można oddać cztery duże elektroodpady, przyjmowane są też te mniejsze urządzenia, wystarczy zaznaczyć to w formularzu zgłoszenia. Elektrośmieci trafiają do zakładu utylizacji elektroodpadów i tam są przetwarzane zgodnie z przepisami o ochronie środowiska. Urządzenia nie muszą być działające, ale powinny być kompletne, dlatego nie wolno z nich wymontowywać żadnych części.

Share