Twoja drukarka była długo nieużywana, aż w końcu pewnego dnia, przyszedł czas, aby wykorzystać jej możliwości. Okazuje się jednak, że mimo braku jakiegokolwiek błędu kartki wychodzą tak samo czyste, jak zostały wciągnięte. Zazwyczaj świadczy to o problemach z zaschniętym tuszem. W takiej sytuacji, jedyne co możesz zrobić to wyczyścić głowicę. W jaki sposób bezpiecznie zadbać o ten element drukarki, aby mieć gwarancję, że będzie ona równie sprawna, jak na początku?
Czym jest głowica?
Każda część Twojego sprzętu drukującego odpowiedzialna jest za poszczególny etap drukowania. Głowica odpowiada za nanoszenie atramentu na kartkę, czyli to właśnie dzięki niej Twoje zdania z komputera przenoszone są na papier. Składa się ona z niewielkich kanalików, które działają dzięki różnicom w ciśnieniu. Ich praca polega na transporcie odpowiednio dobranej ilości tuszu ze zbiornika na papier. Niestety, jak bardzo byś się nie starał, to tusz i tak pozostanie w głowicy, a dokładnie kanalikach transportujących go. Wiadomo, że im dłużej będzie się on w nich znajdował, tym mocniej zaschnie, a jego usunięcie będzie trudniejsze.
Obecnie na rynku dostępne są dwa wiodące rodzaje głowic. Odpowiedni proces czyszczenia dobiera się w zależności od tej, w którą wyposażona jest Twoja drukarka. Informacja o typie głowicy znajduje się w instrukcji obsługi – jeśli została ona przez Ciebie zagubiona, możesz wesprzeć się internetową stroną producenta. Jak prawidłowo czyścić element drukarki odpowiedzialny za transport tuszu?
Czyszczenie głowicy
Pierwszy krok w kierunku czystej głowicy będzie zawsze taki sam, niezależnie od tego, jaki rodzaj głowicy posiadasz. Mowa tutaj o systemowej możliwości, która znajdziesz w panelu sterowania. Powinna znajdować się w nim opcja czyszczenia głowicy. Może ona być inaczej nazwana, wszystko zależy od producenta.
Korzystając z możliwości czyszczenia sterowanego przez Twój sprzęt, nie posiadasz pełnej gwarancji, że drukarka prawidłowo oczyści swoją głowicę; dlatego po przeprowadzonym procesie czyszczenia, zostanie wydrukowana strona testowa. Jeśli na kartce nadal nie będzie żadnego wydruku, to należy powtórzyć czyszczenie nawet kilka razy.
Czyszczenie automatyczne nie działa, co dalej?
Może się zdarzyć, że nawet po kilku razach włączenia automatycznego czyszczenia, Twoja drukarka nadal nie będzie chciała współpracować. Oznacza to, że problem jest dużo poważniejszy, ale wcale nie tak trudno go rozwiązać. Posiadasz dwie możliwości, w zależności od rodzaju głowicy, w którą wyposażony jest Twój sprzęt:
Drukarka ze wbudowaną głowicą powinna zostać oddana do czyszczenia w profesjonalnym serwisie komputerowym. Wybierz miejsce, które oferuje czyszczenie za pomocą myjki ultradźwiękowej. Ten sposób jest szybki sprawny i przyjemny dla Twojego portfela. Wbudowanej głowicy lepiej nie próbować czyścić na własną rękę. Jest ona zbyt delikatna i mało odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Natomiast posiadając głowicę budowaną w tusz, proces czyszczenia możesz przeprowadzić na własną rękę. Jest on mało skomplikowany i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. W internecie znaleźć można filmy instruktażowe, pokazujące mycie głowicy krok po kroku.
Artykuł został napisany przy współpracy z https://tonerdodrukarki.pl/