Jakie domy są tanie w budowie?

Jakie domy są tanie w budowie?

Rosnące koszty życia oraz zaostrzenie wymogów kredytowych stawianych przez banki sprawia, że coraz częściej decydujemy się na budowę domu, który z jednej strony zaoferuje odpowiednią funkcjonalność, z drugiej – będzie tani w realizacji. Jak połączyć te wymagania, obniżając łączny koszt inwestycji, ale nie rezygnując z komfortu?

Im prościej, tym lepiej

Minimalizm to w ostatnich latach jeden z najgorętszych trendów na rynku nieruchomości. Proste, oszczędne formy masowo wybierane są dziś przez inwestorów, podczas gdy jeszcze niedawno królowały wykwintne zdobienia i architektoniczne ciekawostki, takie jak attyki, wykusze czy kolumny. Warto pamiętać, że projekty domów minimalistycznych, takie jak dom skandynawski czy nowoczesna stodoła, nie tylko świetnie wpisują się w aktualne tendencje, ale także są z reguły znacznie tańsze w budowie oraz eksploatacji. Pozbawione nietypowych elementów bryły da się skuteczniej zaizolować przed zimnem i wilgocią, a brak mostków cieplnych sprawi, że koszty ogrzewania nie wzrosną drastycznie.

Budynek parterowy czy z poddaszem?

Inwestorzy często wychodzą z założenia, że najmniejsze nakłady wiążą się z budową obiektów parterowych. Okazuje się jednak, że nie jest to regułą – od jednokondygnacyjnego budynku często znacznie tańszy okazuje się dom z poddaszem użytkowym. Pierwsze oszczędności pojawiają się już podczas budowy fundamentów, ścian oraz stropów. Mniejsza powierzchnia zabudowy to również łatwiejsze wkomponowanie budynku w niewielką działkę. Decydując się na projekt domu z poddaszem zamiast tradycyjnej parterówki, finalnie możemy wydać mniej nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jak nietrudno się domyślić, znacznie droższy w realizacji będzie projekt piętrowej willi. Wpływ na koszty budowy, ale także na cenę samej dokumentacji będą mieć również niestandardowe rozwiązania lub technologie, które często wymagają specjalistycznego dopasowania.

Płaskie dachy najtańsze, ale czy najlepsze?

Wybierając projekt domu taniego w budowie, klienci pracowni architektonicznych bardzo często decydują się na realizację budynku z płaskim dachem. Istotnie, tego rodzaju konstrukcja jest znacznie tańsza w realizacji niż dach kopertowy czy dwupołaciowy. Nie sprawdzi się jednak w przypadku budynków, w których planowane jest poddasze. W takiej sytuacji warto postawić na sprawdzone, dające szerokie możliwości aranżacyjne rozwiązanie, jakim jest dach dwuspadowy.

Ile kosztuje projekt taniego domu?

Na tak postawione pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim warto skupić się na tym, czego oczekujemy od pracowni architektonicznej i jakie funkcje ma spełniać nasz wymarzony dom. Idealny projekt zawsze stanowi wypadkową indywidualnego dopasowania, odpowiedniej lokalizacji oraz odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych. Warto więc w pierwszej kolejności dokładnie przemyśleć zarówno aktualne, jak i przyszłe potrzeby związane z budynkiem, a dopiero w następnej kolejności weryfikować je pod kątem posiadanego budżetu.

Share