Wakacje to okres, kiedy dzieci mają okazje odpocząć od obowiązków szkolnych i miło spędzić czas. Letni wyjazd do ukochanej babci czy ulubionej cioci to dla wielu maluchów pierwsze noclegi poza domem i rozstanie z rodzicami. Prawdziwym wyzwaniem są jednak kolonie i obozy, na których dzieci muszą radzić sobie same. Z naszego artykułu dowiesz się, w jakim wieku Twoja pociecha będzie gotowa na taki wyjazd.
Wymagania prawne
Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, uczestnikami kolonii mogą być dzieci w wieku szkolnym. Najczęściej są to siedmiolatkowie. Ustawodawca uznał, że już pierwszoklasista jest gotowy na samodzielny wyjazd. Na szczęście to rodzice najlepiej znają swoje dzieci i to do nich należy podjęcie decyzji.
Część z nich należy do zwolenników rzucania dziecka na głęboką wodę i wysyłają malucha na kolonie w myśl zasady, że sobie poradzi. Inni są bardziej ostrożni i realnie oceniają gotowość malucha do letniej eskapady.
Gotowość na rozłąkę z rodzicami
Kolonie trwają od tygodnia do nawet kilkunastu dni. Maluch, który do tej pory nie przebywał poza domem bez rodziców, może za nimi tęsknić. Dlatego tak ważne jest rozsądne podejście i zrozumienie dziecięcych uczuć. Jeżeli dziecko odczuwa silny strach i obawy związane z wyjazdem, należy to uszanować. Być może za kilka lat rozłąką z rodzicami nie będzie już tak problematyczna, a wtedy warto wrócić do tego pomysłu.
Z kolei dzieci, które dobrze znoszą pobyt poza domem i szybko adoptują się do nowej sytuacji, z łatwością odnajdą się w kolonijnej rzeczywistości.
Relacje z rówieśnikami
Pobyt na koloniach to nowe znajomości i przyjaźnie. Warto przyjrzeć się swojemu dziecku pod kątem zachowań społecznych. Gdy nawiązywanie relacji przychodzi mu z trudnością, podczas pierwszego wyjazdu może mu towarzyszyć rodzeństwo, przyjaciel lub inny znajomy rówieśnik. Dzięki temu poczuje się mniej obco w nieznanym mu środowisku.
Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, a Twoje dziecko źle się czuje w otoczeniu obcych, poczekaj, aż nieco podrośnie i stanie się odważniejsze.
Nauka samodzielności
Zanim wyślesz dziecko na kolonie, zastanów się, czy jest wystarczająco samodzielne. W tym wypadku jako rodzic możesz mieć pewne obawy. Jednak jak pokazują doświadczenia opiekunów, w większości przypadków są one błędne. Dzieci bardzo szybko radzą sobie ze ścieleniem łóżka, samodzielnym ubieraniem i innymi zadaniami. Umiejętności tych nabywają, jak tylko znajdują się poza zasięgiem wzroku mamy czy taty.
Liczą się chęci!
Chcesz zarazić swoją pociechę pasja do wędrowania? Zapisz je na kolonie górskie, na których pozna piękno dzikiej przyrody. Jednak niezależnie od tego, gdzie odbywa się obóz, pamiętaj o tym, by przed pierwszym wyjazdem dobrze przygotować dziecko. Nie zaczynajcie tej przygody falstartem. Lepiej przełożyć wyjazd na kilka lat, a w międzyczasie zapisać malucha na półkolonie w mieście. Taka forma wypoczynku to świetny trening przed pierwszymi „prawdziwymi” koloniami.
Znakomita kadra i bogaty program wypoczynkowy wyróżnia ofertę biura obozywedrowne.com – organizatora wyjazdów turystycznych dla dzieci i młodzieży.