Najważniejsze pytania do fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy

Najważniejsze pytania do fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy

Poszukiwania fotografa ślubnego to żmudny proces. Kluczowe dla wyboru właściwego specjalisty jest oczywiście portfolio. Zanim jednak podpiszesz umowę z fotografem ślubnym, warto zadać mu kilka ważnych pytań, aby upewnić się, że wybierasz osobę, która sprosta Twoim oczekiwaniom.

Jaki jest czas pracy i liczba oddanych zdjęć?

Zapytaj fotografa o to, ile godzin będzie pracował w dniu ślubu i ile zdjęć otrzymacie w ramach usługi. Oczywiście, liczba zdjęć może się różnić w zależności od pakietu, który wybierzesz, ale warto upewnić się, że fotograf zaoferuje odpowiednią liczbę zdjęć, która spełni Twoje oczekiwania. Dzień ślubu obfituje w wiele ważnych momentów, dlatego liczba oddanych zdjęć ślubnych powinna to uwzględniać. W Polsce pełen reportaż ślubny obejmujący przygotowania ślubne, ceremonię i przyjęcie weselne trwa zwykle 10-12 godzin. Z całego dnia fotografowie przekazują parom młodym między 250 a 500 zdjęć.

Jak długo trzeba czekać na zdjęcia?

Zapytaj o czas oczekiwania na zdjęcia. Zwykle trwa to od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od sezonu i liczby zleceń, jakie fotograf ślubny ma w danym czasie. Może się okazać, że zdjęcia otrzymacie bardzo szybko, zwłaszcza jeśli planujecie ślub wczesną wiosną. Pary planujące uroczystość jesienią prawdopodobnie będą musiały najdłużej czekać na zdjęcia ślubne. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy możesz spodziewać się otrzymania zdjęć. Fotograf powinien dotrzymać deadline’u.

Czy masz plan awaryjny na wypadek choroby?

Zdarza się, że w naszym życiu dzieją się nieoczekiwane wydarzenia. Nie można przewidzieć choroby, dlatego warto zapytać fotografa ślubnego o plan awaryjny w przypadku, gdyby fotograf nie mógł przyjść w dniu ślubu. Czy współpracuje z innym fotografem, który zastąpi go w przypadku nieobecności? Czy styl tego fotografa będzie zbliżony? Czy w przypadku gdy portfolio zastępcy nie będzie Ci odpowiadało, masz prawo do rozwiązania umowy i poszukania fotografa na własną rękę. Sytuacja taka jest hipotetyczna, ale nie można jej wykluczyć. Odpowiedź na to pytanie może świadczyć o poziomie profesjonalizmu fotografa.

Jak zabezpieczasz zdjęcia przed ich utratą?

Fotograf powinien mieć odpowiednie zabezpieczenia, aby uniknąć utraty zdjęć. Często na forach słyszy się historie o parach młodych, które nie otrzymały nigdy zdjęć, bo fotograf nie dopilnował bezpieczeństwa materiału. Obecnie standardem jest zapisywanie zdjęć na dwóch kartach pamięci. Jeśli jedna padnie, co niestety może się zdarzyć, zdjęcia będą bezpieczne na drugiej karcie. Fotograf ślubny powinien także zabezpieczyć zdjęcia po zgraniu ich z kart. Kopie fotografii na dwóch różnych zewnętrznych dyskach i w chmurze nie jest niczym nadzwyczajnym.

Czy wykonujesz sesję w dniu ślubu?

Sesje ślubne w innym dniu stają się coraz mniej popularne. Nic dziwnego, to duże przedsięwzięcie. Pary młode coraz częściej ograniczają się do krótkiej sesji ślubnej w dniu ślubu. Czy fotograf może zagwarantować, że zrobi Wam piękne zdjęcia w krótkim dziesięciominutowym czasie podczas wesela. Czy może pochwalić się takimi ekspresowymi sesjami ślubnymi? Zdjęcia z sesji są bardzo ważne, bo poza pierwszym spotkaniem to jedyne fotografie przedstawiające bliskość pary młodej, bez rodziny i znajomych w tle. Zwykle to właśnie fotografie z sesji ślubnej trafiają do ramek i mediów społecznościowych.

Jakie masz doświadczenie w fotografii ślubnej?

Na koniec, warto zapytać fotografa o jego doświadczenie w fotografii ślubnej. Zapytaj o to, jak długo pracuje jako fotograf ślubny, ile ślubów już fotografował, jakie miał trudne sytuacje, jak sobie z nimi radził. Czy może pochwalić się zdjęciami z miejsca, w którym odbędzie się Wasze wesele. Doświadczenie w tej branży jest istotne, gdyż fotografia ślubna uchodzi za jedną z najtrudniejszych dziedzin fotografii. Osoby poczatkujące zwykle nie prezentują zbyt wysokiego poziomu.

Artykuł powstał przy współpracy z fotografem ślubnym Vasco Images: https://vascoimages.pl

Share