Markizy i ochrona tarasu przed słońcem

Markizy i ochrona tarasu przed słońcem

Kto z nas nie marzy o niczym nie zakłóconym wypoczynku na tarasie swojego domu. Zwłaszcza gdy na temperatura na termometrze dosięga niemalże 40 stopni, a w mieszkaniu powietrze stoi. Co zrobić jednak w przypadku, gdy na tarasie nie posiadamy ani odrobiny cienia? Czy oznacza to, że jesteśmy skazani na chowanie się przed promieniami słońca w swoich czterech ścianach? Rozwiązaniem tego problemu są markizy, które zapewnią nam wymarzonego komfortu.

Markizy tarasowe – czym powinny się charakteryzować?

Zadaniem tego rodzaju markizy jest nie tylko ochrona przed słońcem, ale i innymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak wiatr lub deszcz. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego materiału, z którego są one wykonane. W tym celu najbardziej sprawdzają się tkaniny poliestrowe lub te, które są powlekane tworzywem włókien szklanych. Dzięki temu chronią taras nie tylko przed nagrzewaniem się, ale i przed deszczem oraz nieprzyjemnym wiatrem. Aspekty takie jak kolorystyka lub dekor markizy, odgrywają w tym przypadku drugorzędne znaczenie. Znacznie ważniejsze jest to, by wykonane zostały z tkanin, których kolory nie blakną od nasłonecznienia. Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na to, by została ona także poddana impregnacji. To zabezpieczy markizę przed kurzem, pleśnią, działaniem wody oraz butwieniem.

Planujesz kupić markizę? Polecamy markizy Śląsk, markizy Katowice, markizy Zabrze.

Markizy tarasowe a wiatr

Duże tarasy wymagają sięgnięcia po większych rozmiarów markizy. Należy jednak pamiętać, że im jest ona większa, tym bardziej może być podatna na nagłe porywy wiatru. Aby nie ulec zniszczeniu, jej konstrukcja nośna musi być solidna. Powinny one posiadać:

  • składane przegubowo ramiona
  • boczne wsporniki – zwłaszcza markizy montowane na dużych wysokościach

W celu ułatwienia doboru markizy do parametrów tarasu, ich producenci stworzyli skalę odporności wiatrowej. Produkty tego rodzaju posiadają klasyfikację od 1 do 3. Markizy należące do 3. klasy są odporne na wiatr pędzący z siłą nawet do 14 m/s.

Rolety, żaluzje, markizy zakupisz na Zwijane.pl

Markizy tarasowe i ich rodzaje

Dostępne na rynku modele można podzielić na:

  • markizy bez katery – nawinięta na rurę tkanina jest odsłonięta,
  • markizy półkasetowe – rura z nawiniętym na nią materiałem jest przykryta od góry, natomiast od dołu jej konstrukcja jest widoczna,
  • markizy w pełnej kasecie – po zwinięciu markizy tkanina jest całkowicie schowana i znajduje się w obudowie.

Biorąc pod uwagę, że w naszym klimacie nie ma potrzeby stosowania rolet przez cały rok, warto zainwestować w te, które są w odpowiedni sposób zabezpieczone. Dzięki temu nie będzie ona narażona na działanie śniegu, mrozu i wody.

Share