Marmur we wnętrzach – jak go wykorzystać?

Marmur we wnętrzach – jak go wykorzystać?

Wykończenia marmurem to już klasyka w architekturze wnętrz. Uzyskany przy jego pomocy rezultat urzeka elegancją oraz stylowością. Nie trzeba przy tym wcale wykładać materiałem całej ściany czy podłogi. Wystarczy użyć go na niewielkim obszarze, aby wprowadzić do pomieszczenia element luksusu. W przeszłości można go było znaleźć wyłącznie w pałacach oraz rezydencjach ważnych osobistości. Dzisiaj coraz chętniej sięgamy po niego podczas urządzania swoich czterech kątów. Nie ulega wątpliwości, że marmur zalicza się do najpiękniejszych materiałów naturalnych. W jaki sposób można wykorzystać go we wnętrzu, aby osiągać nieszablonowe efekty? Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Marmur – funkcjonalny materiał oraz ozdoba

Wielu ludzi docenia zalety marmuru w mieszkaniach. To piękny, a zarazem funkcjonalny surowiec, który można użyć do wyrobów dekoracyjnych, a także w charakterze materiału okładzinowego. Wykorzystywanie go w obu opcjach ułatwia to, że można go spotkać w wielu odmianach kolorystycznych. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że właściwie nie ma dwóch identycznych marmurów.

Jako materiał może pojawić się dosłownie wszędzie. Spotkamy go w postaci posadzki w pomieszczeniach w stylu glamour, jak również okładziny ściennej w łazienkach. Może też być intrygującą alternatywą dla płytek kuchennych nad blatem roboczym. Ponadto nadaje się znakomicie jako wspomniany blat roboczy albo blat stołu czy stolika kawowego. Niektórzy lubią meble w całości wykonane z marmuru, choć trzeba tu położyć nacisk na wagę takiego wyposażenia.

Wykańczanie wnętrz marmurem

W dawnych czasach w zamożnych domach królowały kominki. Dziś tego rodzaju dodatek stał się bardziej dostępny dla szerszej rzeszy ludzi. Wielbiciele marmuru mogą postawić na dekoracyjny portal kominkowy (ramę kominkową) zrobioną z marmuru albo – przy braku ograniczeń budżetowych – zdecydować się na prawdziwy kominek.

Aranżacje z użyciem marmuru mogą być całkowite albo częściowe. Oznacza to, że marmur może pojawić się w wystroju w stylu total look (odgrywać rolę głównej dekoracji) albo przeciwnie, jedynie akcentu. Jedni przy jego pomocy upiększą wydzieloną strefę, np. prysznic, umywalkę lub blat roboczy, z kolei inni rozjaśnią wnętrza marmurową podłogą, nadając im ponadczasowy charakter.

Marmur we wnętrzach – skąd brać inspiracje?

Marmur to luksusowy, a przez to dosyć drogi materiał. Nigdy nie wychodzi z mody i zawsze prezentuje się korzystnie, niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdzie. Jeśli chcielibyśmy mieć go w swoim domu lub mieszkaniu, a brakuje nam na to pomysłów, dobrym rozwiązaniem będzie podjęcie współpracy ze specjalistą. Świetnym przykładem renomowanej marki działającej w tym sektorze rynku może być ZIN Studio. Wychodzi naprzeciw potrzebom osób poszukujących przedsiębiorstw, których specjalnością są wykończenia wnętrz Jaworzno to miasto, gdzie znajduje się siedziba firmy. Autorska Pracownia Projektowa ZIN Studio pomoże każdemu, kto chciałby zmienić swoje mieszkanie w wymarzoną przestrzeń urządzoną z dużym wyczuciem smaku.

Warto pamiętać, że wykwalifikowany architekt wnętrz pomoże dobrać najlepszą opcję – najlepsze zastosowanie w danej aranżacji marmuru oraz każdego innego surowca. Weźmie pod uwagę metraż, nasłonecznienie oraz styl danego pomieszczenia, dzięki czemu rezultat jego prac zachwyci klienta.

Share