Elektryczne maty grzewcze – jakie mają zalety?

Elektryczne maty grzewcze – jakie mają zalety?

Elektryczna mata grzejna to nowoczesne rozwiązanie cieszące się sporą popularnością. Nic dziwnego – to wydajne, energooszczędne i proste w obsłudze źródło ogrzewania w domu, mieszkaniu lub firmie. Jakie inne zalety ma mata grzewcza elektryczna? Wyjaśniamy.

Uniwersalność i wszechstronność

Mata grzejna cechuje się wszechstronnym zastosowaniem. Elektryczne ogrzewanie stanowi wygodną alternatywę dla klasycznej „podłogówki” zintegrowanej z instalacją centralnego ogrzewania. Można je wykorzystać zarówno jako podstawowe, jak i dodatkowe, dogrzewające źródło ciepła. Sprawdza się w każdym pokoju: salonie, kuchni, sypialni, przedpokoju, łazience oraz wielu innych pomieszczeniach w domu, biurze oraz obiekcie użytkowym. Nadaje się do instalacji na posadzce pod każdym rodzajem wykończenia podłogi: marmurem, panelami, deskami, terakotą, płytkami ceramicznymi lub gresem.

Łatwa instalacja i obsługa

Mata grzejna pod panele czy płytki jest łatwa w instalacji i obsłudze. Nowoczesne systemy od polecanych producentów, takich jak Termofol, są sprzedawane w gotowych zestawach montażowych do samodzielnej instalacji. Montaż jest intuicyjny, nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani narzędzi. Można go przeprowadzić w domu we własnym zakresie, bez konieczności angażowania fachowca. System nadaje się do instalacji zarówno w nowo budowanych obiektach, jak i bezpośrednio na starej posadzce w trakcie remontu. Elektryczne ogrzewanie jest niezależne od posiadanej instalacji C.O., co pozwala nim w dowolny sposób sterować.

Bezpieczeństwo użytkowania

Stosowanie mat grzejnych pod panele, gres czy terakotę jest w pełni bezpieczne. Rozwiązanie to nie wykorzystuje pola elektromagnetycznego. Nie stanowi dodatkowego obciążenia stropu, co sprawia, że matę można zainstalować na każdej kondygnacji budynku, także na parterze czy poddaszu. Dzięki 3-warstwowej izolacji z materiałów trudnopalnych ten rodzaj elektrycznego ogrzewania zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Oszczędność energii i pieniędzy

Mata grzejna pod panele to również rozwiązanie energooszczędne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych komponentów i technologii podłogowe ogrzewanie elektryczne matą pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną z instalacji centralnego ogrzewania nawet o 20%. Ponadto zastosowanie maty grzejnej pozwala zmniejszyć nakłady na inwestycję w podłogówkę. System instaluje się jedynie w miejscach użytkowanych przez domowników. Nie ma zatem potrzeby rozkładania maty na całej powierzchni posadzki, w tym pod meblami. To pozwala zmniejszyć powierzchnię instalacji, co wpływa na niższe koszty inwestycji.

Ekologiczna instalacja cieplna

Montowana pod kafelkami, drewnianą podłogą czy panelami mata grzejna jest też rozwiązaniem ekologicznym. Ten rodzaj elektrycznego ogrzewania jest przyjazny dla środowiska oraz domowników. Jej stosowanie na podłodze pozwala pozbyć się z domu dywanów i wykładzin, które są siedliskiem drobnoustrojów i alergenów. To zatem szczególnie polecane rozwiązanie dla rodzin z dziećmi oraz alergików. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów podłogowych, mata grzejna nie powoduje gromadzenia się zanieczyszczeń na posadzkach, co przekłada się m.in. na możliwość rzadszego sprzątania podłóg.

Share