Na czym polega outsourcing IT?

Na czym polega outsourcing IT?

Bardzo wiele firm rezygnuje z tworzenia własnego działu IT i zamiast tego wybiera outsourcing usług informatycznych. Czy jest to rzeczywiście tak dobre rozwiązanie? W jakich sytuacjach opłaca się wynajęcie firmy zewnętrznej?

Z jakich usług można korzystać w ramach outsourcingu?

Na zewnątrz można zlecić praktycznie wszystkie działania związane z funkcjonowaniem firmowej sieci informatycznej. Administrowanie siecią i serwerami, opieka nad centralą telefoniczną, zarządzanie komputerami i urządzeniami mobilnymi, robienie profesjonalnych backupów, usuwanie usterek, aktualizacja oprogramowania, wdrożenia IT, hosting – wszystkie te usługi są dostępne dla klientów, którzy nie mają własnego działu IT, a potrzebują fachowego wsparcia.

Outsourcing pozwala zwiększyć efektywność sieci informatycznej oraz poprawić jej bezpieczeństwo, a chociaż pracowników IT nie ma fizycznie na miejscu, to firma zewnętrzna przez cały czas monitoruje, co dzieje się u klienta, i jest w stanie od razu zareagować na pojawiające się kłopoty. Umowę outsourcingu można z czasem zmienić, jeśli firma zdecyduje się na rozszerzenie swojej działalności.

Czy na outsourcingu IT można oszczędzić?

Prowadząc firmę, nie da się dzisiaj całkowicie zrezygnować z usług informatycznych. Nawet jeśli biuro jest niewielkie, wymaga stworzenia bezpiecznego środowiska pracy, trzeba też zadbać o właściwą archiwizację danych, oprogramowanie, wdrażanie systemów. Wymaga to specjalistycznej wiedzy, czyli raczej nie zajmie się tym z doskoku zwykły pracownik, z kolei zatrudnienie kilku fachowców od IT podnosi koszt funkcjonowania firmy. Można oszczędzić na pensjach zatrudniając mniej doświadczonych pracowników, ale wtedy z dużym prawdopodobieństwem awarie będą usuwane znacznie dłużej, a opieka nad firmowym systemem informatycznym pozostawi wiele do życzenia.

Decydując się na outsourcing IT, na przykład w Enicom, nie trzeba się już przejmować siecią, komputerami i niespodziewanym brakiem internetu – specjaliści z zewnętrznej firmy szybko się tym zajmą. Outsourcing pozwala skupić się na głównej działalności przedsiębiorstwa, a koszt usługi jest z pewnością dużo niższy od wydatków związanych z prowadzeniem własnego działu IT. Ta wygoda i wszechstronność outsourcingu powodują, że nawet duże firmy, które stać na zatrudnienie informatyków, wolą zlecać te usługi na zewnątrz.

Share