Mała szklarnia na rozsady. Jaką wybrać?

Mała szklarnia na rozsady. Jaką wybrać?

Koniec zimy i pierwsze tygodnie wiosny to czas, gdy ogrodnicy zakasują rękawy i rozpoczynają wysiew nasion. Coraz częściej do tego celu służą solidne mini-szklarnie, które zapewniają roślinom dobre warunki do wzrostu. Jaką małą szklarnię wybrać, aby wiosną i latem cieszyć się urodzajem?

Małe szklarnie na sadzonki – dostępne rodzaje

Podobnie jak w przypadku dużych tuneli – tak i przy mini szklarniach kluczowy jest dobór materiału. Ogrodnicy mają zwykle do wyboru 3 rodzaje szklarni: foliowe, szklane oraz z poliwęglanu komorowego. Szklarenki foliowe są najbardziej przystępne cenowo i zapewniają roślinom podstawową ochronę. Jednocześnie są najmniej trwałe, nie chronią dostatecznie przed infekcjami, a pozostawione w nasłonecznionym miejscu mogą powodować przegrzanie roślin. W przypadku opadów lub silnego wiatru mogą łatwo ulec zniszczeniu. Bardziej wytrzymałym wyborem są szklarnie szklane. Są bardziej odporne od foliowych, ale i tak łatwo ulegają uszkodzeniom i zwykle są ciężkie i mało mobilne. Trzecią, najbardziej nowoczesną opcją są mini szklarnie z poliwęglanu. Za ich relatywnie wyższą ceną idzie także wyższa jakość. Szklarenki poliwęglanowe zapewniają najlepszą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem, są wytrzymałe i mobilne. Zwykle są także wyposażone w okna lub otwory zapewniające dobrą wentylację.

Poliwęglanowa szklarnia na rozsady – duże możliwości

Szklarnia z poliwęglanu sprawia, że okres wegetacyjny zostaje wydłużony, a rośliny mają najbardziej korzystne warunki do wzrostu. Poliwęglan chroni je też przed przegrzaniem. Szukając małej szklarni na sadzonki, warto zwracać uwagę na modele wyposażone w otwierany dach lub boki. Takie nowoczesne mini tunele sprawiają, że wentylacja szklarni nie sprawia żadnego problemu, a w czasie lekkich opadów, rośliny mogą mieć dostęp do najbardziej korzystnej wody deszczowej. Przykładem takiej szklarni jest model Chlebak z oferty Botanic. Jest to szklarnia stosunkowo niewielkich rozmiarów – można ją umieścić nawet na balkonie. Ma otwierany dach, który ułatwia pracę, zapewnia wentylację i dostęp do słońca oraz opadów. Konstrukcja jest ocynkowana dla ochrony przed rdzą. Gwarancja na poliwęglan komorowy użyty do jej produkcji wynosi aż 10 lat. Nic dziwnego, że ogrodnicy coraz częściej inwestują w małe szklarnie z poliwęglanu – służą one przez wiele lat, ułatwiają pracę przy roślinach, a przy okazji – spełniają funkcje estetyczne.

Share