Nurty psychoterapii — czym się różnią?

Nurty psychoterapii — czym się różnią?

Gdy odczuwamy trudne emocje, które wpływają na jakość naszego życia, a nasze możliwości radzenia sobie stają się niewystarczające, pomocna może być wizyta u specjalisty. Psychoterapeuci oferują pomoc w wielu miejscach na terenie całego kraju, a wizyty u nich to sposób na uzyskanie wsparcia. W ośrodkach psychoterapeutycznych klienci mają możliwość skorzystania z konsultacji psychologicznych ze specjalistami.

Każdy, kto podjął decyzję o rozpoczęciu psychoterapii staje przed dylematem wyboru odpowiedniego psychoterapeuty. Warto więc wiedzieć, że polscy terapeuci pracują z wykorzystaniem różnych nurtów psychoterapii. Choć więc celem każdej terapii jest poprawa komfortu życia klienta, to droga do tego celu może wyglądać różnie.

Czym są nurty psychoterapii?

Dzieje się tak dlatego, że każdy psychoterapeuta pracuje w wybranym przez siebie nurcie, czyli z użyciem metod wykształconych w oparciu o konkretną teorię psychologiczną. Rozpoczynając więc psychoterapię warto zapytać swojego psychoterapeutę, w jakiej szkole kształcił się i zdobywał doświadczenie. Nie każdy bowiem nurt będzie odpowiedni w konkretnym przypadku. Obecnie z konsultacji psychologicznych można skorzystać w wielu ośrodkach psychoterapii w całym kraju, m.in. w Krakowie, Rzeszowie i Gdańsku. Oto krótki przegląd wybranych nurtów współczesnej psychoterapii.

Nurt poznawczo-behawioralny

Teoretycy psychoterapii poznawczo-behawioralnej zakładają, że nasze myśli i zachowania są wyuczone. Dzięki temu można na nie wpływać oraz zastępować je nowymi — bardziej pożądanymi. W skrócie, w terapii poznawczo-behawioralnej część poznawcza ma na celu zrozumienie źródła problemu, natomiast część behawioralna koncentruje się na wyuczeniu nowych umiejętności i zachowań, które pomogą klientowi w radzeniu sobie z problemem. Psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym jest zazwyczaj krótkoterminowa i ukierunkowana na konkretny cel.

Nurt psychodynamiczny

Techniki psychoterapii w tym nurcie wywodzą się freudowskiej psychoanalizy. Założeniem terapii psychodynamicznej jest teza o nieuświadomionych źródłach problemów klienta. Te nieświadome źródła to zepchnięte w niepamięć trudne wydarzenia z przeszłości, często z dzieciństwa, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie psychiczne i społeczne. Zadaniem psychoterapeuty jest więc ujawnienie ukrytych przyczyn obecnych trudności. Terapia psychodynamiczna należy zwykle do długoterminowych i może być odpowiednia dla osób z zaburzeniami osobowości, a także dla osób, które chciałyby zajrzeć w głąb własnej psychiki.

Nurt systemowy

Nurt systemowy w psychologii to podejście terapeutyczne, które koncentruje się na badaniu złożonych relacji międzyludzkich i kontekstów, w których one występują. Nurt systemowy bada wpływ społeczeństwa, kultury, historii i innych czynników otoczenia na jednostkę oraz relacje między ludźmi. W psychoterapii systemowej, terapeuta i klient wspólnie badają wzorce relacji międzyludzkich, próbując zrozumieć, jakie czynniki wpływają na zachowanie jednostki i jej funkcjonowanie w danym systemie. Terapeuta pomaga w identyfikowaniu i zmianie negatywnych wzorców zachowań, które mogą przyczyniać się do trudności w relacjach z innymi ludźmi i w funkcjonowaniu jednostki w społeczeństwie.

Więcej informacji: Centrum Dobrej Terapii

Artykuł sponsorowany.

Share