W dzisiejszych czasach samochody i inne pojazdy bardzo szybko ulegają degradacji i po prostu się zużywają. Wystarczy kilka miesięcy codziennego użytkowania, aby karoseria auta nie lśniła już dawnym blaskiem, a uwydatniała bardziej drobne zarysowania i inne niedoskonałości. W celu zapobiegnięcia takim widokom, kierowcy coraz chętniej sięgają po bezbarwne folie ochronne. Okleja się nimi karoserię samochodów, które dopiero opuściły salon, jak i takich, które chcą doprowadzić do dawnego piękna. Czy ta forma ochrony jest korzystna?
Czym jest i jakie posiada cechy folia ochronna?
Folia ochronna PPF to folia, którą aplikuje się na wcześniej dokładnie przygotowaną karoserię auta. Jej grubość wynosi około 100 mikronów – czyli tyle, ile zawiera jedna warstwa lakieru w wielu autach azjatyckich marek. Folię można z łatwo i szybko zdjąć, nie wyrządzając jakiejkolwiek szkody powłoce lakierniczej. Większość ekspertów wymienia zazwyczaj kilka cech charakterystycznych, które wyróżniają profesjonalne folie ochronne:
· Wytrzymałość – folia powinna wytrzymać w każdych warunkach i przez długi czas, dlatego musi mieć odpowiednie właściwości. Uznaje się, że folia o grubości od 150 do 300 mikronów jest optymalna do praktycznie każdego lakieru.
· Zdolności samoregeneracyjne – główną cechą, z której słyną folie ochronne są ich właściwości samo-naprawcze. Lakier dzięki nim regeneruje się pod wpływem ciepła i czasu.
· Możliwość zdjęcia folii w dowolnym momencie – folie ochronną możemy zdjąć w każdym momencie, bez narażania się na uszkodzenie lakieru samochodowego.
Działanie folii ochronnej
Folia po aplikacji ściśle przylega do karoserii, stając się jej dodatkową warstwą lakieru. Różnica polega jednak na tym, że rysy na lakierze musimy usuwać i jest to raczej kosztowne. Za to rysy powstałe na folii ochronnej ulegną samoregeneracji pod wpływem ciepła i czasu. Dodatkowo w każdej chwili można ją bez większego problemu zdemontować. Foliowanie samochodu to również świetny sposób na ochronę nadwozia przed korozją. Taka dodatkowa warstwa eliminuje negatywny wpływ czynników atmosferycznych, takich jak np. sól na lakier.
Dlaczego warto?
Istnieje wiele zalet foliowania karoserii auta. Przede wszystkim jest to jej grubość i elastyczność, które chronią lakier przed uszkodzeniami, zarysowaniami, a także uderzeniami na przykład pyłu drogowego. Duża w tym zasługa również zdolności folii do samoregeneracji. Za wyborem bezbarwnej folii ochronnej przemawia też fakt, że pozwala ona na zabezpieczenie wielu innych elementów auta. Można pokryć nią między innymi zderzaki i reflektory, a także wykończenie i wyposażenie wnętrza. Kolejną zaletą zakupu takiej folii, jest łatwość czyszczenia auta, którą zapewnia. Lakier staje się bardziej odporny na zanieczyszczenia, przez co nie trzeba kupować środków czystości.