Pożyczka gotówkowa od znajomego czy z firmy pożyczkowej? Plusy i minusy

Pożyczka gotówkowa od znajomego czy z firmy pożyczkowej? Plusy i minusy

Niejednokrotnie każdy z nas był w sytuacji, w której pilnie potrzebował gotówki. Większość w pierwszej kolejności o pożyczkę zwraca się do najbliższych. Czy to zawsze jest dobre rozwiązanie? Kiedy korzystniej jest udać się po wsparcie finansowe do instytucji pożyczkowej? Jakie są plusy i minusy pożyczek od rodziny, a jakie z wyspecjalizowanej firmy?

Plusy  i minusy pożyczki od rodziny i znajomych?

Zanim przejdziemy do wyliczania zalet pożyczek od rodziny, należy wspomnieć o tym, że możemy wystąpić tu w dwóch rolach – jako pożyczkobiorcy, oraz jako pożyczkodawcy. W tym drugim przypadku pożyczka obarczona jest sporym ryzykiem.

Niewątpliwie każdemu, kto nagle potrzebuje dodatkowych środków finansowych, w pierwszej kolejności do głowy przychodzi pożyczka od zaufanej osoby. Dla niektórych to babcia, rodzic, majętny kuzyn lub po prostu przyjaciółka, czy życiowy partner. Największym plusem takiej pożyczki jest brak kosztów. Rzadko zdarza się, by bliska osoba wymagała spłaty zobowiązania powiększonej o określoną kwotę. Choć z pewnością i z takimi przypadkami możemy się spotkać.

Kolejną korzyścią, z jaką wiąże się pożyczka od zaufanej osoby, jest brak konieczności badania zdolności kredytowej. Nie da się ukryć, że często banki, czy firmy pozabankowe odrzucają wnioski osób, które mogą mieć problem z terminowym regulowaniem spłat. Przykładowa babcia, nie będzie nas pytać o, to kiedy i w jakiej kwocie zwrócimy pożyczkę. Może się nawet zdarzyć, że część lub nawet całość długu „umorzy”.

Na tym jednak kończą się plusy z rodzinnych pożyczek. Finanse są bowiem jednym z najczęstszych powodów konfliktów rodzinnych. W przypadku, gdy to my pożyczamy gotówkę od bliskich, jesteśmy na dobrej pozycji. Inaczej sprawy wyglądają, jeśli to my użyczyliśmy pieniędzy kuzynce i nie możemy doprosić się o zwrot. Jeśli nie spisaliśmy umowy i warunków zwrotu musielibyśmy sprawę złożyć do sądu. Czasami jednak kwota niewarta jest zachodu i machamy na nią ręką, jednak niesmak pozostaje.

Wyraźną wadą rodzinnych pożyczek, jest również „zamrożenie” gotówki. W przypadku, gdy umówiliśmy się na zwrot pieniędzy w określonym terminie, a wystąpi u nas nagła potrzeba innego rozdysponowania środków np. na pokrycie kosztów awarii, musimy prosić o wcześniejszy zwrot pożyczki. Co oznacza, że nie wywiążemy się z umowy i danego słowa. W przeciwnym razie to my będziemy musieli skorzystać ze wsparcia firmy pożyczkowej i ponieść jego koszty.

Plusy i minusy pożyczki z instytucji pozabankowej

Analogicznie rozpoczynamy od przedstawienia zalet pożyczki gotówkowej z instytucji pozabankowej. Jako główną zaletę możemy przedstawić brak konieczności tłumaczenia się z naszej sytuacji finansowej i celu, na jaki wykorzystamy otrzymane środki. Instytucje pozabankowe gwarantują swoim klientom pełną dyskrecję.

W razie problemów z terminową spłatą możemy również renegocjować umowę i np. obniżyć wysokość miesięcznej raty – również nie musząc dokładnie tłumaczyć się z przyczyn powstałego opóźnienia.

Jasno określone w umowie zasady dają konsumentom poczucie bezpieczeństwa. Firma pożyczkowa, nie zażąda bowiem wcześniejszego zwrotu długu.

Za minus możemy oczywiście uznać koszty, jakie musimy ponieść, by niezbędne środki otrzymać. Na rynku są jednak oferty pożyczek gotówkowych, które możemy uznać za uczciwe. Kolejny minus to badanie zdolności kredytowej. Jeśli jej nie posiadamy, możemy napotkać przeszkody i pożyczki nie otrzymać.

Share