Probiotyki w stomatologii muszą być dobrze oznaczone, aby były skuteczne

Probiotyki w stomatologii muszą być dobrze oznaczone, aby były skuteczne

Probiotyki są dobrze znane każdej osobie, która próbowała uregulować zły stan jelit, wynikający z różnych chorób lub z braku należytego dbania o nie w przeszłości. Na szczęście wiedza na temat tego, że zażywając probiotyki możemy poprawić stan swojego zdrowia – szczególnie po antybiotykoterapii – jest już bardzo dobrze rozpowszechniona wśród pacjentów i nie trzeba przypominać każdemu z osobna o istnieniu tego rodzaju preparatów. Nie każdy natomiast wie, że istnieją probiotyki wykorzystywane w stomatologii do leczenia różnego rodzaju infekcji. Co mogą wyleczyć? czy można je zażywać profilaktycznie? I jak być pewnym, że zażywamy skuteczny preparat? O tym kilka słów poniżej.

Probiotyki w stomatologii

Probiotyki w stomatologii wykorzystywane są przede wszystkim do leczenia następujących przypadłości: halitoza (nieprzyjemny zapach z ust), zapalenie dziąseł, próchnica zębów oraz inne choroby przyzębia. Największe znaczenie w leczeniu mają tutaj bakterie probiotyczne z rodzaju Lactobacillus oraz Bifidobacterium. Probiotyki są również bardzo chętnie wykorzystywane przez stomatologów w celu zachowania profilaktyki. Zażywając je zapobiegamy występowaniu chorób jamy ustnej, usuwamy niekorzystne i patogenne organizmy, a także stymulujemy namnażanie dobrych bakterii. Preparaty probiotyczne do jamy ustnej najczęściej występują w formie płynów do płukania lub tabletek do ssania. U dzieci probiotyki odgrywają bardzo dużą rolę w leczeniu oraz zapobieganiu próchnicy. Nie należy tutaj zapominać również o naturalnych probiotykach, które także będą świetnym dodatkiem do codziennej diety i co więcej utrzymają naszą florę bakteryjną w jamie ustnej w należytym stanie. Kiedy już zdecydujemy się na wybór konkretnego preparatu pamiętajmy jedynie, że powinien mieć on konkretne oznaczenia na opakowaniu, aby produkt był wartościowy i spełnił nasze oczekiwania. Jakie są to dane?

Jakie informacje powinny znaleźć się na opakowaniu probiotyków?

Podstawową rzeczą, jaką powinniśmy zrobić przed zakupem konkretnego preparatu probiotycznego, jest wybór szczepu probiotycznego odpowiedniego dla nas i jak najbardziej przebadanego pod kątem skuteczności. Kiedy już go wybierzemy musimy sprawdzić, czy na opakowaniu znajdują się trzy podstawowe informacje:

  1. rodzaj (np. Lactobacillus),
  2. gatunek (np. rhamnosus),
  3. szczep (np. ATCC 53103).

Prawidłowa nazwa zatem zawsze jest trzyczęściowa. Ponadto, wymagane są również informacje na temat odpowiedniego przechowywania probiotyku i daty jego przydatności do spożycia. Przechowywanie jest o tyle istotne, że niektóre bakterie probiotyczne zachowują swoje właściwości jedynie wtedy, kiedy trzymane są w warunkach chłodniczych, a inne ich nie wymagają. Data przydatności do spożycia również jest niezmiernie istotna – im bliżej bowiem jej końca, tym mniejsze właściwości prozdrowotne wykazują probiotyki. Dlatego tak ważne jest, żeby nie czekać do ostatniej chwili z użyciem preparatu, który “mieliśmy przepisany już dawno i na inną dolegliwość”. Niektórzy badacze sugerują, że kiedy kończymy używać dany preparat powinien mieć on jeszcze rok ważności. Jest to bardzo odważny i daleko idący pogląd, jednak co do zasady “im dalej terminu tym lepiej”. Przykładem dobrze opisanego preparatu może być Bifidobiotic NS, pomagający na szereg dolegliwości.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższych informacji, probiotyki wykorzystywane w stomatologii zawsze powinny być dobrze opisane i oznaczone, aby były skuteczne. Szukajmy tylko sprawdzonych produktów o skuteczności potwierdzonej badaniami aby mieć pewność, że i nam pomogą.

Share