Rolety i żaluzje- pionowe czy poziome?

Rolety i żaluzje- pionowe czy poziome?

Rolety i żaluzje na dobre zagościły już w naszych wnętrzach. Nie powinno nas to jednak wyjątkowo dziwić, gdyż każdy z nas- szczególnie w sezonie letnim- ceni sobie możliwość ochrony wnętrza przed promieniami słonecznymi. Zarówno rolety jak i żaluzje skutecznie chronią nasze pomieszczenia przed nagrzaniem i- nie oszukujmy się- zapewniają nam także wysokie walory estetyczne. Na przestrzeni lat tego typu przesłony przeszły przez wiele, rewolucyjnych zmian. Obecnie mamy do wyboru modele pionowe jak i poziomie. Które więc sprawdzą się lepiej?

Żaluzje- pionowe czy poziome?

Żaluzje Żory znane są nam już od niepamiętnych czasów. Dawniej kojarzyliśmy je jedynie z poziomymi paskami, które wykonane były z aluminium. Poziome żaluzje mają bowiem wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają nam na skuteczną regulację ilości promieni, jakie dostają się do naszego wnętrza. Jednocześnie obok żaluzji poziomych, trzeba również wyróżnić te pionowe. To rozwiązanie z kolei jest o wiele rzadziej wykorzystywane, jednak nie można odmówić im uroku. Analogicznie żaluzje pionowe wykonane są z paneli zawieszonych w formie pionowej tuż przy ramie okiennej. Z punktu widzenia użytkownika, takie rozwiązanie jest wysoce nowoczesne i cechuje go wyjątkowa praktyczność.

Rolety- poziome czy z pionowych paneli?

Mówiąc z kolei o roletach, zwykle mamy na myśli kawałek materiału, który opada od góry ramy okiennej, aż do samego dołu. Taki typ rolet to- najbardziej popularne- rolety poziome. Niemniej jednak na rynku od niedawna pojawił się także rolety Orzesze, które wykonane są z pionowych paneli. Są to modele, które nieco mogą przypominać nam żaluzje, jednocześnie jest to materiał zakończony drobnymi listewkami. Rozwiązanie z roletami z paneli pionowych wykorzystuje się raczej w odniesieniu do dużych, salonowych okien. Gwarantuje ono wysokie walory estetyczne i także swoistą nowoczesność. Można w tym wypadku zdecydować się zarówno na modele długie, które będą sięgać aż do ziemi, ale także na modele krótkie, które mimo wszystko dodadzą naszej przestrzeni okiennej wyjątkowego uroku.

Które rozwiązanie jest warte uwagi?

Zarówno w przypadku rolet jak i żaluzji, nie da się wskazać jednego, słusznego rozwiązania. Zarówno modele pionowe jak i poziome przesłon okiennych mają zarówno swoje wady jak i swoje zalety. Wówczas to od nas samych zależy, który model znacznie skuteczniej nas do siebie przekona i który z nich ma od tego momentu zdobić nasze wnętrze. Warto więc dobrze przemyśleć swój wybór i ewentualny efekt końcowy jaki uzyskamy.

Share