Technik administracji – czy warto nim zostać?

Technik administracji – czy warto nim zostać?

Administracja jest bardzo szerokim pojęciem, gdyż dotyczy funkcjonowania wszelkiego typu urzędów i instytucji państwowych, ale także placówek medycznych i finansowych, czy też biur najróżniejszych firm. Istnieje zatem wiele możliwości zatrudnienia osoby, która zdobyła kwalifikacje w zawodzie technik administracji. Nic więc dziwnego, że od wielu lat kierunek ten cieszy się niesłabnącą popularnością. Czym więc dokładnie może zajmować się technik administracji i w jaki sposób można uzyskać umiejętności niezbędne do wykonywania tej pracy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Technik administracji – najważniejsze obowiązki

Można powiedzieć, że technik administracji to specjalista posiadający obszerną wiedzę dotyczącą procedur związanych z obsługą osób będących petentami lub klientami danej jednostki. W wielu przypadkach taka osoba jest zatem odpowiedzialna za obsługę sekretariatu lub biuro jednostki gospodarczej, w której pracuje. Ogólnie rzecz biorąc wykwalifikowany technik administracji w głównej mierze przyjmuje petentów i umawia ich na spotkania z wybranymi osobami. Jest on też odpowiedzialny za uzupełnianie wszystkich niezbędnych dokumentów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania danej instytucji lub firmy.

W większości przypadków dokładny zakres obowiązków osoby pracującej na stanowisku technika administracji zależy od typu jednostki, w której zostanie zatrudniona. A tak właściwie, gdzie możemy zatem pracować po zdobyciu kwalifikacji w tym zawodzie? Na przykład w urzędach gminy i miasta, w Urzędach Skarbowych lub w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, ale także w biurach i rejestracjach placówek medycznych, takich jak szpitale, przychodzie, czy domy pomocy społecznej. Technik administracji może też zostać zatrudniony przez instytucje finansowe (banki, firmy ubezpieczeniowe) oraz firmy handlowe, usługowe, czy produkcyjne. Istnieje więc bardzo dużo możliwości znalezienia pracy jako technik administracji, zarówno w sektorze prywatnym, jak i państwowym.

Kto może zostać technikiem administracji?

Osoba, która zamierza zdobyć kwalifikacje w tym konkretnym zawodzie, powinna posiadać pewien zestaw najważniejszych cech pozwalających jej dobrze wykonywać swoje obowiązki. Przede wszystkim musi to być osoba samodzielna i systematyczna, gdyż wbrew pozorom jest to odpowiedzialne stanowisko, które wymaga ciągłego wypełniania wielu dokumentów. W związku z tym, iż jest to praca z ludźmi, technik administracji musi być również cierpliwy i empatyczny. Powinien też łatwo nawiązywać kontakty oraz potrafić słuchać.

Jeśli uważasz, że nadajesz się do tej pracy, możesz zdobyć potrzebną ci wiedzę i umiejętności w szkole policealnej kształcącej na kierunku technik administracji. Nauka w tego typu placówkach jest przede wszystkim bezpłatna, co dla wielu osób ma kluczowe znaczenie. W ciągu dwóch lat nauki słuchacze spędzają również 4 tygodnie na praktykach, w trakcie których mogą sprawdzić, jak radzą sobie na takim stanowisku. Jest to więc doskonała okazja do poznania pracy technika administracji od środka.

Share