W jakim celu wykonuje się badania PT konstrukcji metalowych?

W jakim celu wykonuje się badania PT konstrukcji metalowych?

Jednym z podstawowych, najprostszych w realizacji badań nieniszczących NDT, służących ocenie stanu technicznego zarówno konstrukcji metalowych, jak i niemetalowych, jest badanie penetracyjne PT wykonywane z wykorzystaniem specjalistycznego preparatu nazywanego penetratorem oraz dedykowanego mu wywoływacza lub specjalnego dodatku fluorescencyjnego. Na czym polega to badania, jak się je wykonuje i w jakim celu?

Procedura realizacji badania PT

Przed przystąpieniem do pracy fragment konstrukcji podlegającej ocenie należy dokładnie oczyścić z rdzy, smaru, oleju lub innych zanieczyszczeń powierzchniowych. W przypadku oceny połączeń spawanych należy usunąć nadmiar materiału, by penetrant mógł wniknąć w głąb struktury materiału i wykryć ewentualne nieciągłości, rysy czy pęknięcia. Badań penetracyjnych nie powinno wykonywać się przy zbyt wysokich temperaturach, bo ich wyniki mogą być zafałszowane. Temperatura i zniszczenia powierzchniowe zawsze powinny być uwzględniane przy interpretacji wyniku badania. Po wstępnym oczyszczeniu materiału nanosi się na niego penetrant i po odczekaniu wskazanego przez producenta czasu usuwa jego nadmiar z badanej powierzchni. Następnie używa się wywoływacza, który naświetla miejsca, w które wniknął penetrant. W ten sposób badanie penetracyjne PT ujawnia wady wnikające w głąb struktury materiału.

Co można zbadać?

W zdecydowanej większości przypadków badania penetracyjne służą ocenie stanu technicznego konstrukcji metalowych, zwłaszcza w miejscach połączeń spawanych. W związku z tym, że są to badania nieniszczące, ich realizacja nie ma wpływu na trwałość badanego elementu – nie ulega on osłabieniu i nie zmieniają się jego właściwości. Badanie penetracyjne pozwala oceniać zarówno materiały o chropowatej, jak i gładkiej powierzchni. Co ważne, nie muszą to być materiały metalowe. Oczywiście metoda penetracyjna najczęściej stosowana jest w stosunku do konstrukcji metalowych, zwłaszcza stalowych, i służy do oceny jakości spoin. Pozwala wykryć niewidoczne gołym okiem ubytki, pęknięcia, szczeliny i inne nieciągłości, które w negatywny sposób mogą wpływać na stabilność całej konstrukcji oraz jej wytrzymałość.

Realizacja badań penetracyjnych to nieodłączny element oceny jakości wykonanych prac spawalniczych i w szerszym ujęciu, prac konstrukcyjnych. Takie badania zlecane są zarówno przez inwestorów, jak i osoby nadzorujące przebieg realizowanych prac. Wychwycenie drobnych błędów na wczesnym etapie robót pozwala ograniczyć późniejsze koszty napraw, które przy poważnych usterkach mogą oznaczać nawet generalny remont.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.