Przegląd maszyn w gospodarstwie wymaga dużej uwagi i przyjrzenia się wielu szczegółom. Po intensywnych żniwach i obrabianiu ziemi należy zadbać o urządzenia, które będą potrzebne na następny sezon. Sprawdzenie, czy działają wszystkie układy w maszynach rolniczych, ocena wyglądu czy wymiana oleju, to tylko niektóre z obowiązków gospodarskich. Pług jest podstawowym sprzętem na polskiej wsi. Czy konserwacja pługa to skomplikowany zabieg?
Co wziąć pod uwagę przed naprawą pługa?
Po kontroli stanu technicznego maszyny warto zastanowić się nad kwestiami dotyczącymi jej eksploatacji. Długotrwałe używanie pługa zostawia ślady w postaci przetartych lemieszy, zdartej farby czy występowania ognisk rdzy. Warto pomyśleć o innych aspektach, wpływających na konserwację pługa:
- klasa gleby ornej – jeśli ziemia jest kamienista, to zbyt twarde lemiesze nie sprawdzą się w takich warunkach,
- rodzaj gleby – w przypadku ziemi o strukturze gliniastej dużo lepiej sprawdzają się odkładnice ażurowe, zmniejszające opór gleby aż w 20%,
- warto zwrócić uwagę na stan geometrii ramy pługa – czy spełnia swoją rolę?
Ważny jest stan techniczny elementów roboczych i stan zużycia obrotnicy. Niektóre części do pługa należy wymienić – oryginalne części są dużo droższe, więc warto korzystać z dobrych zamienników. Kolejną radą jest umieszczenie pługa na twardej powierzchni. Elementy ruchome mogą osiąść w glebie i na wiosnę będą trudności z zapięciem pługa do ciągnika.
Dbanie o elementy robocze
Największy opór gleba stawia przed elementami roboczymi – odkładnicami, lemieszami i innymi częściami rolniczymi. Z tego powodu należy je zabezpieczać w okresie sezonu zimowego. Można do tego użyć smaru grafitowego lub mieszanki smaru z olejem napędowym. Taka ochrona wytrzyma nawet przez rok. Nie warto używać do tego zadania zużytego oleju z silnika – może to pogłębiać korozję i nie jest zbyt dobre dla środowiska.
Co z hydrauliką pługa?
Konserwacja pługa to nie tylko elementy robocze, ale także elementy umożliwiające zmianę pozycji pługa i jego rotacja w modelu obracanym. Hydraulika potrafi wykorzystać moc ciągnika, pod warunkiem, że w układzie panuje prawidłowe ciśnienie. Z tego powodu w sezonie zimowym zaleca się obniżenie poziomu ciśnienia do mniej więcej 90 barów. Należy przy tym pamiętać, aby nie schodzić poniżej tej wartości. Może to spowodować przesunięcie tłoka w cylindrze, przez co będzie bardziej podatny na zabrudzenie. Sam tłok można posmarować, co skutecznie ochroni go przed kurzem i brudem.
Co zrobić ze sterownikiem?
Coraz częściej spotykanym modelem pługa na rynku jest sprzęt wyposażony w elementy sterujące. W tym elemencie konserwacja pługa również będzie niezbędna. W takim przypadku należy zabrać sterownik do kierowania elektrozaworami i schować go w suche i spokojne miejsce. Jest to wrażliwy element, który powinien być w pełni zabezpieczony przed działaniem efektów pogodowych. W wymianie zużytych elementów i zakupie nowych można zdać się na internetowe sklepy rolnicze, które oferują wiele atrakcyjnych zniżek.