Sennik – Dlaczego warto regularnie sprawdzać znaczenie własnych snów?

Sennik – Dlaczego warto regularnie sprawdzać znaczenie własnych snów?

Do czego służy sennik i czy warto z niego korzystać? Każdy z nas śni, a zrozumienie naszych marzeń sennych może stanowić idealne narzędzie do introspekcji i zrozumienia własnej natury, nie tylko na planie materialnym, ale także w perspektywie egzystencjalnej.

Zdaniem nauki, marzenia senne są przeważnie bardziej, lub mniej bezpośrednim odzwierciedleniem naszej obecnej sytuacji życiowej. Dość często są one efektem różnego rodzaju emocji, jakie towarzyszą nam w życiu codziennym.

Badania dowodzą, że intensywne myślenie o danym problemie za dnia może sprawić, że nocą przyśni nam się nie tylko sam problem, ale także najlepszy sposób na jego rozwiązanie. Dzieje się tak ponieważ marzenia senne wynikają nie tylko z naszych świadomych emocji i myśli, ale także z procesów zachodzących w tle, czyli w nieświadomej części naszego umysłu. Z tego też powodu ludzie od dawien dawna przywiązują ogromną wagę do treści marzeń sennych i na wszelkie sposoby starają się rozszyfrować ich przesłanie.

Zrozumienie symboliki snów nie jest łatwe, a dodatkowe utrudnienie stanowi ulotność marzeń sennych. Istnieje nawet pewna teoria, zgodnie z którą, spojrzenie bezpośrednio w okno po przebudzeniu  niszczy wszelkie wspomnienia związane z tym, co nam się śniło. Jeśli zatem zależy nam na zapamiętaniu marzeń sennych, powinniśmy zapisywać ich treść natychmiast po przebudzeniu, przeznaczając na to należyty czas.

Po co starać się zrozumieć sny?

Sny mają istotne znaczenie w naszym życiu, ponieważ według wielu, regularna refleksja nad ich treścią może stanowić idealne narzędzie do introspekcji i zrozumienia własnej natury. Skrupulatna i właściwie przeprowadzona analiza symboliki snów może pomóc nam zrozumieć kim tak naprawdę jesteśmy w perspektywie nie tylko związanej z naszymi materialnymi potrzebami, ale także na planie egzystencjalnym.

Jak rozpocząć przygodę z odkrywaniem znaczenia własnych snów? Otóż, na początek zacznijmy zapisywać wszystko to, co nam się śni. Ale, samo zapisywanie nie wystarczy! Koniecznie zaopatrzmy się w wiarygodny sennik, za pomocą którego będziemy mogli właściwie interpretować nasze sny, a tym samym zrozumieć emocje i potrzeby, które często bywają silnie tłumione przez świadomą część umysłu.

Każdy z nas śni, ale nie każdy pamięta własne sny

Wszyscy śnimy i choć większość z nas jest w zasadzie pewna, że wie, jak to jest śnić, są też takie osoby, które twierdzą, że nigdy nie śnią. Ale to nie prawda! W rzeczywistości, każdy z nas śni, choć nie każdy pamięta, co mu się śniło. Na szczęście jest pewna technika, która pozwala nauczyć się zapamiętywać treść własnych marzeń sennych. Po przebudzeniu należy przez kolejne kilkanaście minut zostać w pozycji leżącej i z zamkniętymi oczami, bez myślenia o czekających na nas obowiązkach! Po kilku takich sesjach powinien się nam zacząć przypominać przynajmniej jakiś drobny fragment, tego co śniło się nam ostatniej nocy. Warto oczywiście zapisywać, nawet, jeśli nie pamiętamy kontekstu danego obrazu, czy też jego małego fragmentu. Zapisujmy, a ewentualnie rysujmy! Powtarzając to ćwiczenie codziennie, sny z czasem nauczymy się zapamiętywać coraz lepiej, co umożliwi nam pracę z ich symboliką. A na tym etapie do pracy zaprzęgnijmy sennik!

Share