Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt

Życie potrafi zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Różne zdarzenia mogą sprawić, że będziesz potrzebować dodatkowych środków na nieprzewidziane wydatki. W takim wypadku warto sięgnąć po kredyt. Może zastanawiasz się nad pytaniem ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy

Banki i firmy pożyczkowe przed udzieleniem kredytu zazwyczaj oceniają Twoją zdolność kredytową. Co się składa na taką ocenę? Między innymi poziom Twoich zarobków. Pożyczkodawca musi mieć pewność, że będziesz w stanie spłacać raty pożyczki. Dlatego kredyt gotówkowy mogą otrzymać jedynie osoby, które zarabiają na tyle dużo, żeby poradzić sobie nie tylko z bieżącymi wydatkami z domowego budżetu, ale również z uregulowaniem comiesięcznej raty.

Jak bank oblicza zdolność kredytową

W przypadku kredytu gotówkowego pożyczkodawca nie zawsze będzie żądać od Ciebie udokumentowania comiesięcznych wydatków. Zależy to od polityki danej firmy. Często pożyczkodawcy bazują na danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny, który publikuje uśrednione dane dotyczące wydatków gospodarstw domowych. Dzięki temu cała procedura odbywa się dużo szybciej niż w przypadku, gdyby każdy Twój wydatek musiał być sprawdzany przez analityka bankowego. Jednak z drugiej strony są też pożyczkodawcy, którzy wymagają podania informacji o miesięcznych kosztach utrzymania czy też o wysokości rat spłacanych pożyczek. Procedura scoringu kredytowego przeprowadzana jest także wówczas, gdy przy zaciąganiu zobowiązania pomaga Ci porównywarka kredytów online.

kredyt

W jaki sposób bank ocenia to ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy? Po pierwsze bierze pod uwagę Twoje zarobki. Po drugie od Twoich dochodów odejmuje wydatki, jakie musisz co miesiąc ponosić w związku ze swoim utrzymaniem. Instytucje pożyczkowe mogą w różny sposób oceniać Twoje comiesięczne wydatki. Zazwyczaj przyjmuje się, że osoba, która prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe musi na swoje utrzymanie wydać od 1.000 do 1.300 zł miesięcznie. Natomiast każda kolejna osoba w gospodarstwie domowym podnosi comiesięczne wydatki o kolejne 800 do 1.000 zł.

Jak widać nie można jednoznacznie określić ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt lub pożyczkę gotówkową. Zależy to od ilości osób w gospodarstwie domowym, od tego czy te osoby również osiągają dochody oraz od wysokości dochodów i wydatków całej rodziny. Jeśli Twoje zarobki są wyższe od miesięcznych kosztów utrzymania oszacowanych przez bank to znaczy, że posiadasz zdolność kredytową i możesz zaciągnąć pożyczkę, bo będziesz mieć środki na jej spłatę.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt na dowód

Tak zwany kredyt na dowód osobisty to kredyt lub pożyczka udzielana bez konieczności przedstawienia zaświadczenia o dochodach. Nie znaczy to jednak, że w ogóle nie musisz mieć żadnych zarobków, żeby taką pożyczkę otrzymać. W przypadku kredytu na dowód pożyczkodawca będzie wymagał od Ciebie złożenia oświadczenia, w którym podasz informację jak wysokie są Twoje zarobki. Na pewno sprawdzi też Twoją historię kredytową oraz to czy nie widniejesz w rejestrach dłużników prowadzonych przez BIK lub BIG.

Zazwyczaj pożyczki na dowód udzielane są w niższej wysokości niż te, które wymagają przedłożenia zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy. Jest tak dlatego, że firmy pożyczkowe ponoszą w tym wypadku większe ryzyko przy udzielaniu takiej pożyczki. Wobec tego pytanie ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt bez zaświadczenia o zarobkach nie jest pozbawione sensu. Zarówno pożyczkodawca jak i porównywarka kredytów online muszą ocenić czy będziesz w stanie spłacać comiesięczne raty.

kredyt

Jak w 15 minut sprawdzić ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt

Mówiąc wprost – to raczej pewne, że w sieci nie znajdziesz zestawienia, w którym poszczególne banki pokazywałyby ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt w ich placówce. Instytucje finansowe nie odkrywają w ten sposób obranej taktyki, ponieważ konkurencja łatwo mogłaby z tego skorzystać i przebić ich ofertę. Poza tym stworzenie takiego rankingu byłoby skomplikowane, gdyż na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest chociażby historia kredytowa. Ktoś, kto ma dobrą historię kredytową będzie dla banku bardziej wiarygodny, wobec czego może dostać kredyt przy niższych dochodach niż osoba bez historii kredytowej albo ze złą historią.

Czy to znaczy, że w ogóle nie można sprawdzić jakie trzeba mieć dochody, żeby dostać kredyt? Okazuje się, że istnieją narzędzia, które Ci to ułatwią. Jednym z nich jest porównywarka kredytów online marki Comparer.pl, gdzie w prosty sposób sprawdzisz oferty różnych pożyczkodawców. Dzięki temu możesz bezpłatnie zawnioskować o kredyt lub pożyczkę. Niektórzy pożyczkodawcy w ciągu zaledwie 15 minut sprawdzą czy Twoje zarobki są wystarczające do otrzymania kredytu. W ten sposób możesz w praktyce sprawdzić swoją zdolność kredytową.

Share