15 żelaznych zasad o tym jak nosić garnitur

15 żelaznych zasad o tym jak nosić garnitur

Nie musisz wyglądać świetnie w garniturze tylko dlatego, że go założyłeś. Każdy szczegół Twojego stroju jest ważny. Poznaj 15 podstawowych zasad noszenia garnituru.

 1. Rozmiar marynarki jest ważny, tak samo jak szerokość spodni. O ile można skrócić rękawy i nogawki, o tyle nie da się przerobić garnituru, który jest za duży w ramionach. Po pierwsze, należy wybrać odpowiedni rozmiar. Jeśli źle dobierzemy rozmiar, to nawet najdroższa metka sklepu czy pięciocyfrowa kwota na fakturze, nie uratuje naszego wizerunku.
 2. Marynarka powinna być delikatnie ułożona na ramionach. Jeśli marynarka ma poprzeczne fałdy na plecach, prawdopodobnie jest za ciasna. Jeśli ma podłużne zmarszczki, może być za szeroka. Marynarka powinna być wystarczająco długa, aby dzielić sylwetkę na pół, a klapy powinny być dopasowane do ciała. Nie mogą się one “łamać” ani tworzyć zbyt wielu przestrzeni pomiędzy klatką piersiową marynarki a jej klapami.
 3. Rękaw marynarki powinien sięgać nadgarstka. Oznacza to, że około 1 cm kołnierzyka koszuli powinien być widoczny od spodu marynarki. Jest to zazwyczaj wymagane, jeśli marynarka została zakupiona z wieszaka. Zbyt długie rękawy marynarki mogą zepsuć efekt. Można zrezygnować z guzików na dole rękawów, jeśli nie są to guziki atrapy.
 4. Marynarka powinna zawsze zakrywać podszewkę kołnierzyka koszuli. Wyjątkiem są koszule z łamanym kołnierzykiem oraz koszule z mniej formalnym kołnierzykiem typu stójka. Zasada ta mówi, że koszule z kołnierzykiem półwłoskim lub włoskim wyglądają lepiej w połączeniu z garniturem niż z tradycyjnym kołnierzykiem typu Kent. Kołnierzyki te pozostawiają nieco więcej miejsca pomiędzy kołnierzykiem marynarki a klapą marynarki.
 5. Pasek powinien być wykonany ze skóry, a jego kolor powinien pasować do butów i paska do zegarka, jeśli taki wybierzesz. Marki, które oferują buty w wysokiej klasy kolekcjach, mają paski do zegarków i spodni wykonane z tej samej skóry, co buty.
 6. Spodnie powinny być na tyle długie, aby nogawki nie zginały się przy bucie. Idealna długość to taka, przy której nogawki opierają się na bucie bez załamań. Włosi skracają długość nogawek tak, że na prostej nogawce odsłania się kostka i skarpetki. Choć noszenie takich spodni nie jest błędem, jest oznaką pewności siebie, a także osobistego stylu. Należy pamiętać, że im krótsza powinna być nogawka, tym lepiej.
 7. Długie rękawy są jedyną akceptowalną koszulą do marynarki. Spinki do mankietów powinny być noszone w sposób pasujący do biżuterii, takiej jak zegarek, klamra paska, spinka do krawata i zegarek.
 8. Wybieraj garnitury o wąskim kroju, jeśli jesteś szczupły. Podkreślą one Twoje atuty. Dla grubszych mężczyzn bezpieczniej jest wybrać standardowe garnitury z kamizelkami. Są one świetne do modelowania sylwetki. W dużych ubraniach możesz wyglądać na jeszcze większego. Oznaczenia “drop” na garniturach, inne niż standardowe rozmiary, są stosowane przez najlepsze marki. Oznaczenia te wskazują krój garnituru, w zależności od rozmiaru. Możesz znaleźć ten sam garnitur oferowany przez kilka marek w tym samym rozmiarze. Jedyną różnicą jest spadek. Zapewnia to lepsze dopasowanie.
 9. Nie należy wybierać wąskiego krawata, bo jest modny. Wąski krawat jest najlepszy do marynarek z wąskimi klapami. Najważniejsza jest równowaga. Szerszy krawat jest lepszy do marynarek z dużymi klapami. Krawaty w jodełkę mogą być modnym akcentem, ale nie muszą być utożsamiane z elegancją i klasycznym stylem. Krawaty te są najlepsze dla osób o szczupłej sylwetce. Ten krawat nie jest dla każdego.
 10. Krawat powinien sięgać wokół talii i zakrywać klamrę, gdy jest dobrze zawiązany. Może być zarówno krótszy, jak i dłuższy. Wyjątek stanowią spodnie z wysoką talią. W takich przypadkach krawat powinien wystawać poza pasek. Nie należy wiązać krawata w spodniach!
 11. Długie skarpety powinny być dopasowane do koloru butów lub garnituru. Możesz też wybrać skarpetki w zupełnie innym kolorze, jeśli czujesz się na tyle pewnie, by stworzyć swój strój. Dopasuj poszetkę do poduszki. Pierwsza zasada jest najlepsza, a jest nią np. Kontrastujące skarpetki z Twoim strojem to oznaka stylu i pewności siebie. Twoja łydka nie powinna być widoczna, gdy zakładasz stopę na nogę.
 12. Diabeł tkwi w szczegółach. Odpowiednia poszetka doskonale uzupełni Twój strój. Nigdy nie używaj zestawu krawat i poszetka w tym samym kolorze, o tej samej fakturze lub wzorze. Jest to jeden z najczęstszych błędów i często jest zalecany przez pracowników sklepów z garniturami.
 13. Zegarek. Wybierz klasyczny model z kopertą, bardziej stonowany ze skórzanym paskiem lub delikatny z bransoletą.
 14. Buty. Obowiązkowo wypolerowane, sznurowane i wykonane ze skóry. Kolor butów powinien być uzależniony od formalności garnituru i koloru materiału, z którego jest wykonany. Oxfordy to najbardziej eleganckie i formalne buty do garnituru. Więcej na ich temat pisałem tutaj. Warto zainwestować w dobrej jakości buty Goodyear Welted, które posłużą przez wiele lat.
 15. Jeśli chcemy mieć dobrze dopasowany garnitur, najlepiej udać się do profesjonalnego krawca, który go zmierzy. Tylko wtedy będzie on idealny. Każdy garnitur wymaga subtelnych poprawek krawieckich. Rzadko zdarza się, by bluzka, T-shirt czy garnitur pasowały idealnie prosto z wieszaka. Przeróbki krawieckie mogą być bardzo tanie, a dają potężny efekt. Ta usługa nie jest warta swojej ceny.

 

Share