Czy echo serca jest ważne dla osób uprawiających sport?

Czy echo serca jest ważne dla osób uprawiających sport?

Niezależnie od tego, czy sport traktujesz tylko jako hobby, czy walczysz o większe osiągnięcia i stawiasz przed sobą kompleksowe cele treningowe, powinieneś pamiętać, że regularny wysiłek fizyczny prowadzi do zmian adaptacyjnych w naszych organizmach. Co to oznacza? Zmienia się układ krążenia, morfologia i funkcjonowanie serca – stąd też określenie „serce sportowca”. Serce jest mięśniem, który podczas treningu musi pracować najciężej, dlatego też warto świadomym jego możliwości, ale też ograniczeń.

Do czego może prowadzić regularny wysiłek fizyczny?

Umiarkowana, dostosowana do możliwości, regularna aktywność fizyczna jest zalecana wszystkim  przynosi korzyści zdrowotne. Zwiększa się nasza wydolność, kondycja, rośnie siła. Jednak w przypadku intensywnych wysiłków może to nieść za sobą konsekwencje, w postaci patologicznych zmian w obrębie serca. U wyczynowych sportowców obserwuje się często zwiększenie wymiarów jam serca oraz pogrubienie mięśnia lewej komory.

U osób regularnie trenujących może pojawić się tendencja do bradykardii, czyli wolnej czynności serca, jest to zmiana adaptacyjna. U osób długo i intensywnie trenujących wcześniej niż w populacji ogólnej może pojawić się arytmia: migotanie przedsionków. Przy intensywnym uprawianiu sportu warto sprawdzić czy nie pojawiają się też inne arytmie komorowe lud nadkomorowe. Intensywny wysiłek fizyczny zwłaszcza związany z rywalizacją może ujawniać rzadkie genetyczne predyspozycje do arytmii czy nawet nagłego zatrzymania krążenia.

Czy sport to zdrowie?

Oczywiście – stara zasada „sport to zdrowie” pozostaje ciągle aktualna. Niemniej jednak aby mieć pewność, że wysiłek fizyczny, którego się podejmujemy, przynosi naszemu organizmowi korzyści – konieczne są regularne kontrole. Poza podstawowymi badaniami, takimi jak morfologia, czy EKG serca, warto systematycznie wykonywać echokardiografię, choć zazwyczaj badanie określa się jako echo serca.

Czym jest echo serca?

Echo serca to badanie obrazowe, całkowicie nieinwazyjne, które można przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i dorosłych, bez żadnych konsekwencji. USG wykonuje się przez klatkę piersiową przy pomocy głowicy, która emituje fale dźwiękowe, a następnie odbiera te odbite od tkanki, co pozwala uchwycić obraz serca.

Dlaczego echo serca jest tak ważne dla sportowców?

Echo serca pozwala uchwycić zmiany w budowie anatomicznej serca, jego struktury, a także kurczliwość i pracę zastawek wewnątrzsercowych. Łącznie z EKG, echo pozwala na wykluczenie różnych wad wrodzonych. Badanie echo pozwala na rozpoznanie skutków choroby wieńcowej np. przebytego zawału serca, rozpoznanie kardiomiopatii czy pokazanie patologii aorty wstępującej (tętniaka aorty).

Echo serca warto wykonać również jeśli dopiero myślisz o podjęciu wymagających treningów. Sprawdzenie stanu serca przed podjęciem intensywnego wysiłku może uchronić przed negatywnymi konsekwencjami forsowania organizmu, które zdarzają się zwłaszcza, gdy będąc niewytrenowanym decydujemy się na zbyt intensywne treningi.

Share