Delikatna cera naczynkowa, zwłaszcza latem, wymaga szczególnej opieki. Problemem nie jest nawet sam wygląd skóry czy uczucie ściągnięcia, ale fakt, że pajączki i popękane naczynka mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji, np. trądziku różowatego. Dowiedz się, jak dbać o skórę latem oraz jakich kosmetyków ochronnych używać, a jakich unikać!
Jakie są przyczyny cery naczynkowej?
Powody mogą być bardzo różne, od zbytniego wysiłku fizycznego, poprzez wahania temperatur i nagłe zmiany warunków atmosferycznych, ostre przyprawy, alkohol, gorące kąpiele, aż po stres oraz niewłaściwą pielęgnację skóry. To często problem cery dojrzałej. Pogorszenie się kondycji skóry może nasilać menopauza i związane z nią zmiany hormonalne. Często też jest to konsekwencją ciąży, jasnej karnacji, problemów jelitowych czy nadciśnienia.
Cera naczynkowa i pielęgnacja skóry latem – co pomaga na problem popękanych naczynek?
Zarówno zimą, jak i latem cera naczynkowa wymaga specjalnego traktowania. Wychodząc z domu, zawsze powinnaś używać kremu z filtrem. Latem dobrze sprawdzą się kremy z filtrem minimum SPF 30, o lekkiej konsystencji, zimą warto używać tych co najmniej półtłustych, również zawierających filtr ochronny. Na co dzień możesz sięgać po kosmetyki, które wzmocnią ścianki naczyń krwionośnych, czyli te bogate witaminę C, np. serum i krem Anew z 10 %-ową witaminą C, rutynę czy wyciąg z kasztanowca. Rolę dodatkowej tarczy ochronnej może pełnić również podkład. Popękane, rozszerzone naczynka pomoże Ci punktowo zatuszować korektor zawierający zielony pigment, który należy zaaplikować przed nałożeniem podkładu i pudru.
Co szkodzi cerze naczynkowej?
Chcąc wiedzieć, jak dbać o twarz latem, powinnaś przede wszystkim wiedzieć, jakie kosmetyki i ich składniki nie pomagają Twojej cerze. Przede wszystkim powinnaś unikać preparatów z zawartością:
- mocznika
- acetonu
- alkoholu etylowego
- glikolu propylenowego
- kwasu witaminy A
- mentolu
- olejku eukaliptusowego
- mięty pieprzowej
- substancji zapachowych
Niewskazane jest również mycie twarzy chlorowaną wodą. Złuszczając skórę, unikaj z kolei gruboziarnistych peelingów.
Jakie kosmetyki do cery naczynkowej wybrać?
Ponieważ cera naczynkowa jest szalenie delikatna i wymagająca, warto zacząć od oczyszczania jej za pomocą równie delikatnych, ale skutecznych preparatów, np. hypoalergicznego płynu micelarnego Avon Nutra Effects, w składzie którego nie znajdziesz parabenów. To bezpieczny, testowany alergologicznie kosmetyk, który usunie makijaż, ale nie wywoła podrażnienia skóry. Twarz możesz przemywać również za pomocą delikatnej pianki, dedykowanej cerze wrażliwej.
Raz na 2 tygodnie warto wykonać peeling skóry, ale nie przy pomocy scrubów, a peelingu enzymatycznego, co przyspieszy odnowę komórek. Możesz sięgnąć np. po delikatny peeling micelarny do twarzy Nutra Effects, który dzięki specjalnej formule z witaminą E oraz ekstraktami z szafranu indyjskiego i rośliny cica, usunie martwe komórki, zapewniając dogłębne oczyszczenie porów skóry bez podrażnień.
Publikacja na zlecenie partnera, tj. Avon