Kryptowaluty stają się coraz popularniejszym środkiem inwestycyjnym. Cyfrowy pieniądz zyskuje jednak na znaczeniu z jeszcze jednego względu: liczba usług i produktów, za które można zapłacić cyfrową walutą, nieustannie się poszerza, a na rynku co rusz pojawiają się nowe narzędzia, umożliwiające wykorzystywanie wirtualnych środków płatniczych.
Kryptowaluty stanowią rodzaj cyfrowego pieniądza, który – w odróżnieniu od pieniądza fiducjarnego – istnieje tylko i wyłącznie w środowisku wirtualnym. Ich budowa zazwyczaj oparta jest na architekturze tzw. łańcucha bloków (blockchain). Każda transakcja jest dokonywana i zapisywana w publicznym rejestrze w sieci danej kryptowaluty, a następnie szyfrowana za pomocą skomplikowanych działań matematycznych. Do przeprowadzenia transakcji potrzebna jest moc obliczeniowa, udostępniana przez tzw. górników, czyli właścicieli sprzętu komputerowego „napędzającego” sieć. Nagrodą za udział w procesie tzw. „miningu” jest właśnie wydobyta kryptowaluta.
Idea – proste, błyskawiczne i bezprowizyjne transakcje
Idea przyświecająca kryptowalut od początku jest bardzo klarowna – miały i mają one służyć prostym, szybkim i bezprowizyjnym transakcjom międzynarodowym. W przypadku tzw. walut fiat transakcje międzynarodowe często wiążą się z kosztownym przewalutowaniem. Kryptowaluty wykluczają pośredników, a wszystkie operacje dokonywane są błyskawicznie.
Jak pokazała historia, kryptowaluty mogą szybko zyskiwać na wartości. Cena jednego bitcoina, czyli pierwszej na rynku waluty opartej na kryptografii, wynosi dziś kilkadziesiąt tysięcy lat, podczas gdy w momencie wejścia na rynek był wart zaledwie kilka centów! Znana jest historia amerykańskiego programisty, który w 2010 roku zapłacił za dwie pizze… 10 tysięcy bitcoinów! Dziś odpowiadałoby to wartości kilkuset milionów dolarów.
O „praktyczności” kryptowalut decyduje jednak nie ich inwestycyjny potencjał, ale to, czy zyskują zainteresowanie również jako środek płatniczy. To w znacznym stopniu determinuje ich sukces! Wiele wskazuje bowiem na to, że rynek „otwiera” się na kryptowaluty. Do grona punktów i sklepów, oferujących płatności cyfrowymi walutami, stale dołączają kolejne. To bardzo ważne również z punktu widzenia edukacji i uświadamiania społeczeństwu, że kryptowaluty mogą stanowić interesującą alternatywę dla tradycyjnych pieniędzy. Łatwiej bowiem przekonać kogoś, kto do kryptowalut podchodzi z rezerwą, kiedy dostrzeże, że coraz chętniej korzystają z nich tak konsumenci, jak i przedsiębiorcy.
Platon Store – wirtualny sklep, w którym zapłacisz cyfrową walutą
Jedną z platform, która ma wpisywać się w edukacyjny wymiar kryptowalut, jest sklep Platon Store, udostępniony przez międzynarodowy holding fintechowy Platon Life. Fintech od września obecny jest na naszym rynku, dzięki czemu użytkownicy w Polsce mogą skorzystać z cyfrowego portfela, w którym można przechowywać do ośmiu cyfrowych walut (w tym autorski token Platon Life, czyli PlatonCoin). Platforma Platon Store oferuje z kolei możliwość kupna voucherów, bonów i kart podarunkowych, które można zrealizować zarówno w sklepach internetowych czy platformach streamingowych (zarówno VOD, jak i muzycznych). Każdy z voucherów można uzyskać, płacąc wspomnianymi tokenami PlatonCoin.
Informacje nie stanowią informacji inwestycyjnej.