Na co zwrócić uwagę przy zakupie przeciwodleżynowego materaca dla osoby niepełnosprawnej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie przeciwodleżynowego materaca dla osoby niepełnosprawnej?

Osoby zmuszone spędzać długie miesiące w łóżku z powodu czasowej lub trwałej niepełnosprawności są narażone na powstanie odleżyn. Można ułatwić im codzienne życie, kupując materac przeciwodleżynowy do łóżka.

Tego typu materace pomagają uchronić skórę pacjenta przed odleżynami, które powstają z dwóch powodów:

  • długotrwałego leżenia w łóżku w jednej pozycji,
  • stałego unieruchomienia, które utrudnia prawidłowe krążenie krwi.

Materace przeciwodleżynowe stosuje się głównie w przypadku osób niepełnosprawnych, które są zmuszone do całodobowego leżenia. Warto jednak dodać, że tego typu materace stosuje się także w okresie pooperacyjnym, stanie po udarze i po zawale, przy urazach kręgosłupa, które powodują przedłużony odpoczynek w łóżku, również w czasie rehabilitacji po urazach oraz przy rozległych oparzeniach ciała. Materace przeciwodleżynowe stosuje się także jako środek profilaktyczny dla osób, których praca wiąże się z obciążeniami kręgosłupa (w tym obciążeniami wibracyjnymi).

Obecnie na rynku produkuje się wiele typów, modeli materacy przeciwodleżynowych, które różnią się między sobą głównie strukturą, systemami masażu, także wymiarami oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane. Do najpopularniejszych materacy przeciwodleżynowych dla osób niepełnosprawnych zaliczają się:

  • materace piankowe,
  • materace z pianki wiskoelastycznej,
  • materace zmiennociśnieniowe.

Jak działa mechanizm w materacu przeciwodleżynowym / zmiennociśnieniowym?

Do materaca zostaje podłączony specjalny system, dzięki któremu wprowadzone jest powietrze pod ciśnieniem, które wypełnia poduszki w materacu. Poduszki te znajdują się na całej powierzchni materaca, w osobnych sekcjach. Pompa po pewnym czasie pompuje powietrze do tych sekcji naprzemiennie, zmieniając w ten sposób obszary nacisku na skórę. Wszystkie czynności wykonywane są automatycznie bez ingerencji osób trzecich.

Kryteria wyboru materacy dla niepełnosprawnych

Zakup materaca przeciwodleżynowego nie jest skomplikowaną czynnością, o ile ma się na ten temat wystarczającą wiedzę. Gdzie ją zdobyć? Można posiłkować się Internetem, można skontaktować się z konsultantem ze sklepu internetowego lub po prostu znaleźć sklep stacjonarny i udać się do niego, by samodzielnie sprawdzić każdy materac, porozmawiać ze sprzedawcą itp. Warto pamiętać, że wybór materaca do każdego konkretnego przypadku jest czynnością indywidualną.

Przed wyborem materaca należy zmierzyć rozmiar łóżka, a także wagę pacjenta. Wszystkie materace przeciwodleżynowe mają podobne wymiary, ale nadal istnieją różnice. Przed dokonaniem ostatecznego zakupu należy zwrócić uwagę na takie kryteria, jak:

  • typ choroby pacjenta, jego waga,
  • indywidualne potrzeby osoby niepełnosprawnej,
  • materiał z jakiego wykonany jest pokrowiec materaca (czy jest antybakteryjny i antygrzybiczny, oraz czy można go prać i czyścić)
  • rozmiar materaca – powinien być minimalnie mniejszy od wymiarów łóżka, tak by pompowane powietrze mogło spokojnie docierać do poduszek,
  • poziom hałasu – materac pompowany jest za pomocą kompresora, który rozprowadzając je wydaje pewien hałas. Do przyjęcia jest poziom hałasu wynoszący od 5 do 10 decybeli. Jeśli materac jest „głośniejszy”, może przeszkadzać pacjentowi oraz osobie, która opiekuje się osobą niepełnosprawną prze kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie.

To najważniejsze kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie materaca dla osób niepełnosprawnych. Na koniec warto dodać, że większość modeli jest wyposażonych w zdejmowaną, wodoodporną osłonę, co ułatwia czyszczenie materaca i zapewnia pacjentowi higieniczne warunki.

Share