Jak dopasować fotel biurowy do wzrostu?

Jak dopasować fotel biurowy do wzrostu?

Fotele biurowe to jedne z ważniejszych elementów wyposażenia pokoju, gabinetu czy biura, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kręgosłupa i postawę użytkownika. Dlatego tak ważny jest odpowiedni ich dobór do wzrostu właściciela. Tylko w taki sposób zapewnią, że długie godziny spędzone przy komputerze nie wpłyną negatywnie na zdrowie – wręcz przeciwnie – będą miały pozytywny wpływ na komfort i samopoczucie użytkownika. Jak więc należy dopasować fotel biurowy do wzrostu?

Fotel biurowy – jaki wybrać dla niskich osób?

Fotel biurowy dla niskich osób powinien mieć odpowiednie wymiary siedziska i mieć wyprofilowane oparcie. Problemem może być zbyt głębie siedzisko, które utrudni przyjęcie wygodnej i bezpiecznej dla kręgosłupa pozycji. Warto więc zdecydować się na modele posiadające optymalną głębokość siedziska do 50 cm. Drugą ważną kwestią jest wyprofilowane oparcie. Osoby o niższym wzroście wcięcie w oparciu w części lędźwiowej może wypadać zbyt nisko. Dobrze jest więc wybierać krzesła o regulowanym oparciu, np. przez zmianę jego wysokości. Idealnie dobrany fotel to też wiele innych funkcji, np. regulowana wysokość siedziska czy położenia podłokietników. Zwracając uwagę na takie cechy, użytkownicy o niższym wzroście mają pewność, że będą mogli korzystać z biurowych krzeseł bez ryzyka dla swojego zdrowia.

Fotel biurowy – jaki wybrać dla wysokich osób?

Wysokie osoby, wybierając fotele biurowe, powinny kierować się podobnymi aspektami, jak niżsi użytkownicy. Duże znaczenie odgrywa możliwość odpowiedniej regulacji w celu poprawy wygody i ergonomii. Najważniejsze jest utrzymanie prawidłowego kąta zgięcia kolan. Zdaniem specjalistów zalecany jest kąt 90 stopni. Drugim ważnym elementem jest wysokość oparcia – producent foteli biurowych dba o tę kwestię i umożliwiają komfortowe oparcie całych placów, a nawet głowy.

Ergonomiczny fotel biurowy – jaki dokładnie?

Nie każdy fotel biurowy, który wygląda atrakcyjnie, w rzeczywistości będzie ergonomiczny. Wpływa na to nie tylko estetyka, ale też materiał, z jakiego powstaje i konkretne parametry. Ergonomiczne krzesło powinno posiadać odpowiednią konstrukcję, zgodną ze standardami NEN-EN 1335-1. Zgodnie z nimi siedzisko musi znajdować się na wysokości 40 – 50 cm nad podłogą i mieć możliwość płynnej regulacji w zakresie minimum 12 cm. To właśnie mechanizm regulacji stanowi najważniejszy element ergonomicznego fotela biurowego. Dzięki temu użytkownik może płynnie zmienić położenie fotela i dopasować je do własnych potrzeb czy wzrostu.

Dobrze przemyślana konstrukcja fotela biurowego, którą oferuje producent krzeseł i foteli biurowych Kraken Chairs, to także gwarancja, że krzesło nie będzie zbyt głębokie. Użytkownik nie powinien się w nim zapadać, ale mieć możliwość dopasowania odległości siedziska od oparcia do budowy ciała. Szczuplejsze i niższe osoby z pewnością skorzystają z opcji przesunięcia siedziska bliżej oparcia, a te wyższe i mocniej zbudowane – odsunięcie go od oparcia. Ergonomiczne oparcie fotela to z kolei element, który powinien podpierać całe plecy i kręgosłup. Taka możliwość gwarantuje, że użytkownik mniej się zmęczy podczas siedzenia i nie musi ciągle poprawiać postawy swojego ciała. Ergonomiczne oparcie ogranicza występowanie bólów pleców czy ramion.

Share