Jeśli stajesz przed koniecznością pomalowania elewacji swojego domu, możesz zdecydować się na samodzielne wykonanie usługi lub skorzystanie z pomocy fachowców. Zaletą tej drugiej opcji jest oszczędność czasu i gwarancja prac wykonanych zgodnie ze sztuką budowlaną. Jeśli jednak czujesz się na siłach i dysponujesz wolnym czasem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego zadania podjąć się samemu. Sprawdź, jak przygotować się do malowania budynku i zobacz, na co trzeba zwracać szczególną uwagę!
Malowanie elewacji domu – o czym pamiętać?
Samodzielne odnowienie fasady budynku pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Cena malowania elewacji w zależności od powierzchni domu może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, więc z pewnością jest o co powalczyć. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wykonanie takiego przedsięwzięcia we własnym zakresie wymaga pewnego doświadczenia, wiedzy, a także właściwego, kilkuetapowego przygotowania. Poniżej krok po kroku znajdziesz instrukcję dotyczącą tego, jak przygotować budynek do prac elewacyjnych.
Wybór odpowiedniej farby
Pierwszym zadaniem będzie wybranie właściwej farby na elewację. Zgodnie z ogólną zasadą, należy dobierać ją stosowanie do rodzaju tynku, jaki mamy na swoich ścianach i tak:
– dla tynków mineralnych lub cementowych odpowiednia będzie farba silikatowa, silikonowo-silikatowa, wapienna, cementowa bądź akrylowa,
– dla tynków akrylowych – farba akrylowa lub silikatowa,
– dla tynków silikatowych – farba silikatowa,
– dla tynków silikonowych – farba silikonowa.
Na etapie zakupu warto zwrócić również uwagę na jej właściwości, np. odporność na promienie słoneczne i warunki atmosferyczne, hydrofobowość czy brak podatności na korozję biologiczną.
Przygotowanie budynku do malowania
Przed rozpoczęciem prac, należy dokładnie zabezpieczyć okna, drzwi, otwory wentylacyjne, parapety oraz inne elementy wykończeniowe, oklejając je taśmą oraz folią malarską.
Sprawdzenie i przygotowanie podłoża
Przed malowaniem należy również dokładnie ocenić stan techniczny murów, naprawiając ewentualne pęknięcia, zawilgocenia czy uszkodzenia mechaniczne. Po wykonaniu napraw, niezbędne będzie dokładne odtłuszczenie oraz osuszenie powierzchni, by nowa farba elewacyjna dobrze związała się z tynkiem.
Gruntowanie i malowanie ścian
Ostatnim etapem przygotowań do malowania ścian jest aplikacja specjalnego preparatu gruntującego na całej powierzchni budynku. Po jego wyschnięciu pozostaje już tylko malowanie elewacji, które należy wykonywać w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza, najlepiej przy średniej wilgotności powietrza.
Jak znaleźć fachowca od ocieplania i malowania elewacji?
Jeśli czujesz, że powyższy zakres prac przerasta Twoje możliwości, nie masz czasu na samodzielny remont lub wolisz powierzyć to zadanie profesjonalistom, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług sprawdzonej ekipy budowlanej. Malowanie elewacji warto również zaplanować przy pracach termomodernizacyjnych – wówczas będzie to niewielki ułamek całego budżetu, biorąc pod uwagę łączny koszt ocieplenia domu.
Sprawdzonych fachowców od prac elewacyjnych i wykonywania termoizolacji budynków znajdziesz na Zleceniomat.pl. Sprawdź aktualne oferty z Twojej okolicy i złóż zapytanie, kontaktując się z firmą, której propozycja najdokładniej odpowie na Twoje oczekiwania.