Windows vs Linux – który system jest lepszy? Znasz odpowiedź?

Windows vs Linux – który system jest lepszy? Znasz odpowiedź?

Nie da się ukryć, że system operacyjny Windows w swoich kolejnych odsłonach od lat pozostaje najpopularniejszym i domyślnie instalowany na komputerach PC. Nie oznacza to jednak, że ten wygodny i dobrze znany system jest pozbawiony wad. Poza tym ludzie nie znoszą monopoli. Dlatego już przeszło 30 lat temu powstało konkurencyjne oprogramowanie, czyli Linux. Należy przy tym pamiętać, że Linux jest oprogramowaniem otwartym, a więc mamy do czynienia raczej z ogromną liczbą systemów operacyjnych działających na tej samej architekturze w ramach otwartego kodu źródłowego. Kiedy z punktu widzenia właściciela komputera PC warto przesiąść się na Linuxa, a kiedy lepiej pozostać przy systemie Windows?

Dlaczego warto postawić na system Linux?

Nieprzypadkowo Linux jest powszechnie wykorzystywany jako system operacyjny dla serwerów, zapór sieciowych, ale także na wielu giełdach, w tym nowojorskiej i londyńskiej oraz w instytucjach finansowych. Decyduje o tym oczywiście otwarty kod, ale być może przede wszystkim wysoka wydajność Linuxa. Pod tym względem pozostawia on Windows daleko w tyle, ponieważ korzystanie z oprogramowania Microsoft wiąże się z uruchamianiem wielu procesów obciążających pamięć i procesor. Z tego powodu po Linuxa często sięgają właściciele nieco starszych komputerów, które w ten sposób odzyskują dawną wydajność.

Linux jest też uważany za mniej podatny na ataki w sieci, a więc bardziej bezpieczny. Użytkownicy systemu Windows narzekają na proponowane, a wręcz narzucające się, relatywnie częste aktualizacje systemu. Problem w tym, że każda aktualizacja pochłania całkiem sporo czasu. W przypadku systemu Linux aktualizacje oprogramowania są jeszcze częstsze, ale przebiegają bardziej sprawnie, a dodatkowo dają użytkownikowi pełny wybór.

Otwarty kod źródłowy pozwala na dowolne modyfikacje Linuxa. Dzięki temu każdy może dostosować go do swoich potrzeb pod względem wygodnej obsługi. Dodatkowo Linux zawiera w sobie wiele ułatwień dla programistów.

Pod jakim względem Windows wciąż pozostaje lepszy od Linuxa?

Dlaczego zatem tylko nieliczni użytkownicy przesiadają się na Linuxa? Warto pamiętać, że zdecydowana większość oprogramowania została stworzona z myślą o systemie Windows. Problem szczególnie silnie odczuwają gracze – co prawda specjalne emulatory pozwalają na uruchomienie większości tytułów w tym systemie operacyjnym, ale nie wszystkie działają wydajnie. Osobną kwestię stanowią kłopoty z podłączeniem urządzeń peryferyjnych – na przykład klawiatur dla graczy lub padów.

Podobne utrudnienia występują też w nieco bardziej prozaicznych sytuacjach, na przykład w trakcie podłączania drukarki lub skanera. Niestety nie wszystkie dostępne na rynku urządzenia ochoczo współpracują z systemami operacyjnymi opartymi na Linuksie. Pewne kłopoty odczuwają też graficy i inni profesjonaliści – oprogramowanie, z którego korzystają na co dzień w systemie Windows ma swoje odpowiedniki, jednak ich funkcjonalność często pozostawia wiele do życzenia.

A może Mac OS?

Porównując Linuxa do Windows wypada wspomnieć jeszcze o systemie Mac OS. On również ma swoje grono gorących zwolenników, oczywiście wśród właścicieli komputerów Mac. Zaliczasz się do tego grona, a twój sprzęt wymaga naprawy? Odwiedź serwis MacForce w Warszawie (https://www.macforce.pl/).

Zmodernizujesz lub naprawisz w nim praktycznie wszystkie urządzenia marki Apple, a wymiana dysku, uszkodzonej matrycy, pamięci RAM lub naprawa ładowarki w MacBooku to usługi dostępne w naprawdę atrakcyjnych cenach!

Share